GeriSağlık Tango terapi gerginlikleri azaltıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tango terapi gerginlikleri azaltıyor!

Tango terapi gerginlikleri azaltıyor!

Tango terapinin yararlarını biliyor musunuz?

Tango terapi nedir ve ne gibi yararları vardır merak ediyor musunuz? Psikolojik Danışman Ekrem Demirağ, tango terapi hakkında merak edilenleri anlattı.

Tango terapi nedir?

Tango terapisi, tango dansının, müziğinin ve psikodrama ile ilgili özel egzersiz uygulamalarının kullanılmasıyla geliştirilen, anda kalmaya yönelik somut uygulamaların yer aldığı, tango dansının ve nefes tekniklerinin öğretildiği sanat atölyesidir.

Tango terapinin yararları nelerdir?

* Çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamalarına yardım eder.
* Sosyal çevreleriyle daha iyi ilişkiler kurmalarına yardım eder.
* Bazı çatışmaların fark edilmesini ve çözümlenmesini sağlar.
* Öz güvenin artmasını sağlar.
* Beden şeklini geliştirir.
* Çatışmalardan ve korkulardan arınmayı sağlar.
* Partnerler arasındaki ilişkileri geliştirir.
* Beden duruşunu ve dengeyi geliştirir.

Arjantin tangosu yapan kişilerle ilgili araştırma sonuçları

Arjantin tangosu yapan iş yaşamındaki bireylerin tangoya ilişkin duygu, düşünce ve tutumları ile ilgili kendilerinde gözlemledikleri becerileri ölçmek amacıyla yapılan akademik çalışma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.

- Araştırmaya katılan Arjantin tangosu yapan iş yaşamındaki kişilerin %98,4’ü “Beden şeklimi, duruşumu geliştiriyor.” ifadesine katıldığını belirtmiştir.

- Araştırmaya katılan kişilerin %95,1’i “Gün içinde yaşadığım tüm streslerden beni arındırıyor” ifadesine katıldığını belirtmiştir.

- Araştırmaya katılan kişilerin %94,3’ü “Kendimi daha zinde ve sağlıklı hissetmeme yol açıyor.” ifadesine katıldığını belirtmiştir.

- Araştırmaya katılan kişilerin %82,1’i “Kendimle, fiziksel görünümümle barışık olmamı sağlıyor.” ifadesine katıldığını belirtmiştir.

- Araştırmaya katılan kişilerin %68,3’ü “Sabahları uyandığımda kendimi daha dinç hissettiriyor.” ifadesine katıldığını belirtmiştir.

- Araştırmaya katılan kişilerin %93,5’i “Gerginliklerimi azaltıyor” ifadesine katıldığını belirtmiştir.

Endüstri alanında tango terapinin kullanımı

1981 yılında California üniversitesinde yapılan bir araştırmada kişiler arası iletişimde beden dilinin % 55, ses tonunun % 28 ve kullanılan sözel ifadelerin % 7 oranında etkili olduğu sonucu çıkmıştır. Yapılan araştırma bulgularında, kişiler arası iletişimde % 55 gibi büyük bir önem taşıyan beden dilini doğru algılamanın ve yorumlamanın yüksek duygusal zeka ile gerçekleştiği görülmüştür.

False