GeriSağlık Tam 60 yıldır rahminde bebeğini taşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tam 60 yıldır rahminde bebeğini taşıyor

Tam 60 yıldır rahminde bebeğini taşıyor
Abone Olgoogle-news

Bebeği rahminde ölmesine rağmen yıllarca karnında kireçlenmiş ceninle yaşadı.

Hürriyet’in haberine göre, 91 yaşındaki Estela Melendez geçtiğimiz Ocak ayında eşini kaybetti. 74 yıl boyunca evli kalmalarına rağmen, en çok istedikleri şey yani bir çocukları hiç olmamıştı. Ya da en azından yaşlı kadın böyle sanıyordu.

Melendez, karın ağrısı ve şişkinlik ile doktora gidince doktorlar bir çeşit tümörden şüphelendi. Ancak röntgende çıkan görüntü uzmanları önce panikletti kısa bir süre sonra ise tümörün aslında Melendez'in karnında 60 yıldan daha fazla süredir bulunan bir fetüs olduğu belirlendi.

60 YIL ÖNCE HAMİLE KALMIŞ

Estela Melendez, 60 yıl önce hamile kalmış ama bunu hiç fark etmemişti. Daha sonra bebeği rahminde ölmesine rağmen yaşlı kadın yıllarca bununla yaşadı.

Melendez ise karnındaki şişliğin nedeninin bebek olduğunu öğrendikten sonra alınmasını istese de uzmanlar o yaşta bir kadına genel anestezi yapılmasının bebeğin orada kalmasından daha fazla zarar verebileceğini söylüyor.

Tam 60 yıldır rahminde bebeğini taşıyor

“BU HALİYLE KADINA BİR ZARARI OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bu ilginç olayla ilgili görüşlerini sorduğumuz Kadın Hastalıkları ve DoğumUzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, şu yorumda bulundu:

“Bu oldukça ender görülen bir olgu olmakla beraber burada bebeğin sadece kemik yapısının korunduğunu görüyoruz. Yani bu gebelik zamanında oluşmuş, belli bir aşamaya kadar ilerlemiş , sonra gelişimi durmuş ve yumuşak dokular canlılığını koruyamamış ancak kemik iskelet daha stabil bir yapı olduğundan yok olmadan bütünlüğünü korumuş. Bu haliyle kadına bir zararı olması söz konusu değil. Oldukça enteresan bir olgu. Yine de bu haberin bizim tarafımızdan gerçek olarak kabul edilmesi için literatür dergilerimizden birinde yayınlanması gerekiyor.” 

45 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK MÜMKÜN MÜ?

False