GeriBebek Beslenmesi Süt Alerjisine Dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süt Alerjisine Dikkat!

Süt Alerjisine Dikkat!

Bebeğinizde süt alerjisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Süt alerjisi sıklıkla yaşamın ilk bir yılında görülür çünkü sindirim sistemi daha olgunlaşmamıştır. Pediatrist Dr. Aylin Şimşek, en sık görülen bulguların; kızarıklık, deride döküntüler, mide ve barsaklarda rahatsızlık hissi, kusma ve ishal olduğunu söylüyor ve tedavinin nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor.

Bazı bebeklerde süt alerjisi, kronik burun tıkanıklığı, öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük şeklinde bulgu verebilir. İnek sütü veya süt ürünü alımını takiben ağız çevresinde şişlik, kaşıntı, ürtiker şeklinde döküntü olabilir. Egzama yapabilir.

Alerjide Tedavi

İnek sütü alerjisinin tedavisinde bebek sadece anne sütü alıyorsa öncelikle annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çıkarılır.

Bebeğiniz anne sütü almıyor mama ile besleniyorsa doktorunuzun önerdiği hidrolize proteinden oluşan hipoalerjenik mama kullanılmalıdır.

Bebeğiniz ek gıda alma döneminde inek sütü alerjisi bulguları gösterirse bu dönemde süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir gibi) bir süre diyetten çıkarılır ve alerji bulgularının gerileyip gerilemediği kontrol edilir.

Daha sonraki dönemde doktorunuzun önerisi ile tekrar az miktarda süt ve süt ürünlerine başlayıp alerjik bulguların tekralama olasılığı gözden geçirilmelidir.

Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalı?

1 yaşın üstünde süt alerjisi olan çocukların peynir, yoğurt, dondurma ve süt içeren yiyeceklerden kaçınması gerekir. Bu çocuklarda soya sütü denenebilir fakat soya sütü alerjisi ve inek sütü alerjisinin bir arada olabileceği de unutulmamalıdır.

Tedavinin en önemli kısmı diyetten, süt ve süt ürünlerinin çıkarılmasıdır. Çoğunlukla süt alerjisi iki veya beş yaşa kadar sürebilir. İnek sütü alerjisini önlemek için yenidoğan bebek en az 4 ay ideal olarak 6 ay kadar anne sütü almalı, ek gıdalara geçiş döneminde özellikle de ailede yoğun alerjik bir hikaye varsa yeni ek gıdalara adım adım ve 2 hafta aralarla başlanmalıdır.

False