GeriSağlık Survivor'un Hiperaktif Çocuğu: Taner
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Survivor'un Hiperaktif Çocuğu: Taner

Survivor'un Hiperaktif Çocuğu: Taner

“Oo Yeah!” söylemi ile hafızalarımıza kazınan Taner nasıl biri?

Survivor Ünlüler Gönüllüler Yarışması’nın en dikkat çeken yarışmacılarından biri olan Taner’i kimileri itici kimileri de çok sempatik buldu. Ama adadaki enteresan hareketleriyle hepimizi güldürmeyi başardı. Her sevincinin ardından “Oooo Yeah!” şeklindeki söylemi hafızalarımıza kazındı.

"Survivor Taner" deyince aklınıza neler geliyor? Birçok insanın aklına yengeç, yüzüne ise bir gülümseme geliyor. Taner'i özel kılan en büyük etken, birçok özelliğinin doğal olması ama karışık biçimde üzerinde taşıması.

Ciddi bir yetişkin tipi hiperaktif! Çok hızlı düşünüyor, konuşuyor, hareket ediyor. Aklına gelen her şeyi sabırsızlıkla söylüyor ve uyguluyor. Kötü niyet taşımasa da insanlarla uzun süreli ilişkiler kuramıyor. Dürtülerine yenik düşüp onlarla dalga geçiyor, yarışıyor, inatlaşıyor ve zıtlaşıyor. Gündelik sohbetlerde de ciddi konularda da o kadar hızlı dağılıyor ki, yaptığı ilginç açıklamalarla insanları güldürüp şaşırtıyor. İnsanlar ona çocuksu yaklaşıyor ve çok da güvenemiyor. Kendini tehlikelere atıyor, yengeçleri böcekleri ısırıyor, ağaçlara tırmanıyor... Aşırı dürtüsellik her yaş için olduğu gibi Taner için de tehlikeli. Öyle tahmin ediyorum ki normal yaşamında sıkı iddialara girip uç davranışlara eğilim gösterebilir. Bundan uzak durmak gereklidir.

[fotogaleri=67]

Taner Ailenizden Biri Olsaydı Yaşamınız Nasıl Olurdu?

Emin olun çok keyifli olmanın yanında çok zor olurdu. Sürekli eğlenme, hareket, aktivite, macera garantili bir yaşam ama özellikle anne baba için büyük bir risk taşırdı. “Acaba başına bir şey mi geldi? Kavga etmez, arabayı hızlı kullanmaz inşallah” düşüncesi aşırı dürtüsel insanlar adına en çok taşınan kaygılardandır. Toplumsal kurallara uymada zorlanma, akademik yaşantıda çok zeki olmanın yanında başarılı olamama, çabuk sıkılma, tepkisellik, tehlikeli ve uçlarda davranma yaşamı zorlaştıran süreçlerdir.

Taner Gibi Hiperaktif Çocuklara Karşı Nasıl Davranmalı?

Ailelerin bu yapıdaki çocuklarına belli sınırlar çizmesi ama enerjilerini atabilecekleri alanları iyi ayarlaması gereklidir. Bu yapıda çocuk ve yetişkinler aşırı baskı ve engellenmeden hoşlanmazlar ve kendilerini daha uçlara atma eğilimine girebilirler. Sabır ve anlayış içerisinde, destekleyici ama kontrollü bir anne baba tutumu aşırı dürtüsel çocukların gelişiminde gerekli ve önemlidir.

Eleştiriden, yargılamadan uzak durulmalıdır. Çünkü bu yapıdaki çocuklar bilinçli ve isteyerek yanlış yapmazlar. Kontrol edemedikleri dürtüleri onların başını sıklıkla belaya sokar. Dikkat ve hiperaktivite riskine karşı bir uzman yardımı almak faydalı olacaktır. Sosyal becerileri kazanması için spor, sanat gibi grup aktiviteleri ile toplumsal deneyimler sağlanmalıdır.

Çocuklukta sağlıklı bir ego gelişimi ve “Ben iyiyim, yeterliyim” algısı için çocuğu bir sanat ya da spor alanında eğitime yönlendirmek oldukça önemlidir. Bundan mahrum büyüyen ve kendini bir alanda iyi hissetmeyen bireyler ya içe dönük bir yapıya ya da farklı arayışlara gireceklerdir. Kendilerini iyi, güçlü, becerikli, ilginç göstermek adına uçlarda davranarak çocuklukta tatmin edemedikleri egolarını beslemeye çalışacaklardır.

Taner ve Derya Arasındaki Fark

Belki yarışmada Taner ve Derya arasındaki fark bu noktada kendini gösterdi. Derya’nın dengeli yapısı, çatışmalardan uzak durması, kendini öne çıkarmak adına aşırı davranışlara girmemesi, sakin ve net oluşu hem toplumsal anlamda kabul gördü hem de güven verdi.

Uzman Klinik Psikolog
Göksu Telmaç

YETENEK SİZSİNİZ VE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ'NİN HELVACISI

UFUK ÖZKAN GENİŞ AİLE DİZİSİNDEKİ CEVAHİR'İ VE KENDİNİ ANLATTI

False