GeriÇocuk Sağlığı Sünnet, çocuğunuzu hastalıktan koruyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sünnet, çocuğunuzu hastalıktan koruyor!

Sünnet, çocuğunuzu hastalıktan koruyor!
Abone Olgoogle-news

Sünnetin 2-6 yaş aralığında yapılması önerilmiyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı; "Sünnet ciddiye alınması gereken cerrahi bir işlem. Doğru merkezlerde, uzman kişiler tarafından yapılan sünnet sonucu, idrar yolları enfeksiyonlarında anlamlı derecede gerileme görülüyor. Ayrıca sünnet, penis kanseri riskini de ortalama dört kat, partnerlerdeki rahim ağzı kanseri riskini yaklaşık 1,5 ile 8,5 kat arasında azaltıyor" diye bilgi veriyor.

Sünnetli kişilerle sünnetsizler karşılaştırdığında, sünnetli erkeklerin ileriki yaşlarda çeşitli enfeksiyonlardan korunma olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyen Op. Dr. Nadir Tosyalı, "Sünnetli erkeklerin partnerlerine enfeksiyon bulaştırma riski, sünnetsiz olanlara oranla daha az olabiliyor. Sünnetsiz olan erkeklerde sünnet derisinin iç bölgesine yerleşecek bakteriyel yoğunluk arttıkça partnere enfeksiyon bulaşma riski de yükseliyor" diye konuşuyor.

Yenidoğan döneminde sünnet, idrar yolu iltihaplarına karşı 10 kat koruma sağlıyor.

Op. Dr. Nadir Tosyalı, sünnet için en uygun yaş dönemini aktarırken yeni doğan dönemine dikkat çekiyor: "Sünnetin kanıtlanan en önemli faydası, yeni doğan döneminde görülen idrar yolu iltihaplarını engellemesi. İlk bir iki gün içinde yapılan sünnet, yeni doğan dönemindeki idrar yolu iltihaplarına karşı 10 kat koruma sağlıyor. Ayrıca, yenidoğan döneminde yara iyileşmesi çok hızlı oluyor. Bebekte herhangi bir kan hastalığı yoksa, diğer yaş gruplarına göre kanama daha az olabiliyor. Bu dönemde sünnet yapılmasının bir başka avantajı da genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapılabilmesi. Anne sütünün içinde bir takım maddeler hem enfeksiyondan korunmayı, hem de ağrı kesici özelliğinden dolayı daha az acı duymasını sağlıyor."

Sünnetin 2-6 yaş aralığında yapılması önerilmiyor.

2 - 6 yaş dönemi çocuğun psikososyal gelişim dönemindeki en önemli kilometre taşlarından biri. Op. Dr. Tosyalı, sünnet gibi bir cerrahi girişim yapılmasının çocukların sonraki yaşamlarında derin psikolojik izler bırakabileceğine işaret ediyor: "2- 6 yaş arasında yapılan sünnet çocuğu psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir çalışmada; 2-5 yaş arasında sünnet geçirmiş çocukların ileriki yaşantılarında, o bölgeye herhangi bir cerrahi işlem yapılmamış çocuklara oranla, iş ve aile mutluluğu değerlerinde anlamlı bir gerileme yaşadığı gözlenmiş" diye bilgi veriyor.

Sünnet sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

* Sünnet sonrası kanamanın devam etmesi
* Sünnetten 6-8 saat sonra çocuğun idrarını yapamaması
* Penis uç bölgesi çevresindeki kızarıklık ve morluğun 3. ve 5. günlerden sonra azalmaması
* Sarı renkte akıntı veya zar tabakasının varlığının devam etmesi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle