GeriÇocuk Sağlığı Su ve sabun, boy mu uzatıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Su ve sabun, boy mu uzatıyor?

Su ve sabun, boy mu uzatıyor?

Yapılan bir araştırmanın ilginç sonucu!

Yapılan bir araştırmada temiz su ve sabunun sadece hijyen sağlamadığı, aynı zamanda küçük çocukların gelişimini olumlu yönde etkilediği belirtildi.

"London School of Hygiene & Tropical Medicine” ve WaterAid Vakfı’nın 14 araştırma üzerinde yaptığı değerlendirme raporunda, sıhhi temizlik koşullarının iyi olduğu evlerde 5 yaş altı çocukların boylarının yarım santimetre kadar daha uzun olduğu görüldü.

Araştırmaların Bangladeş, Etiyopya, Nijerya, Şili, Guatemala, Pakistan, Nepal, Güney Afrika, Kenya ve Kamboçya'da yapıldığı belirtilirken yetersiz büyümenin, uzun dönemli sağlık sorunlarına neden olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmaların yaklaşık 10 bin çocuğu kapsadığı ifade edilirken, değerlendirme raporunu yazan ekibin lideri doktor Alan Dangour, temiz su, sıhhi temizlik ve hijyenin, diyare gibi rahatsızlıklardan ölümü azaltmanın etkili bir yolu olduğunu söyledi.

Temiz su ve hijyen büyümeye teşvik ediyor

Küçük yaşta çocuklarda tekrarlanan rahatsızlıkların büyümeyi olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Dangour, araştırmalardan elde edilen bilgiyle, ilk kez temiz su ve hijyenin büyümeyi teşvik ettiğinin kanıtına ulaşıldığını bildirdi.

Alan Dangour, çok büyük bir rakam gibi görünmeyen yarım santimetrelik boy uzunluğunun, yetersiz büyümeyi yüzde 15 oranında düşürmeyle eşdeğer, dolayısıyla çok önemli olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünyada 165 milyon çocuk, yetersiz büyümeyle karşı karşıya. Bu durum, ölüm olasılığını artırırken, yetişkinlikte üremeyi azaltıyor.

A.A

False