GeriSağlık Stresli olduğumuzda kilo veremiyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stresli olduğumuzda kilo veremiyoruz

Stresli olduğumuzda kilo veremiyoruz
Abone Olgoogle-news

Vücut bu dönemlerde daha fazla yağ depoluyor.

Kilo alıp vermede psikolojik nedenlerin etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bazı çalışmaların vücudun stresli dönemlerinde yağ depolamasında artış gösterdiğini vurgulayan Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, bu dönemlerde nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı.

Zayıflama konusunda bilgiler veren Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu; kişinin kendine güven duyması, zayıflamayı başarabileceğine kendini inandırması, sabırlı ve kararlı olmasının ön şart olduğunu söyledi.

Kilo vermede psikolojik nedenlerin etkisi büyük

Beslenmede günlük yağ tüketiminin azaltılmasının herkes tarafından benimsendiğini, toplam kalori alımı azaltılması veya egzersizin artırılmasıyla sağlanacak 250-500 kalorilik fazladan harcamayla haftada yarım kilo verilebileceğine dikkat çeken Elmacıoğlu, insanın kendine hedef koyması gerektiğini ve bu hedef içerisinde uzman gözetiminde kilolarını programlı bir şekilde verebileceğini ifade etti. Kilo alma ve vermede psikolojik nedenlerin de etkili olduğunu vurgulayan Elmacıoğlu, "Stresle baş etmek çok önemli. Bazı çalışmalar, stresli dönemlerde vücudun yağ depolamasında artış olduğunu göstermektedir. Stresle baş etmeyi öğrenmeye çalışmak ve organizmayı korumak gereklidir. Bunun için hafif fizik aktivite, düzenli kan şekeri seviyesi, fazla kilolardan kurtulmak, düzenli öğün ve yeterli uyku stresle mücadelenin olmazsa olmazıdır" diye konuştu.

3 saat arayla, öğün atlamadan, günde 5-6 öğüne denk gıda tüketiminin yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Elmacıoğlu, az ancak sık yemek yemenin sağlıklı beslenmenin ön şartı olduğunu, egzersizin ise olmazsa olmazlarda yer aldığını kaydetti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle