GeriSağlık Stresin ilacı ceviz tüketmek!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stresin ilacı ceviz tüketmek!

Stresin ilacı ceviz tüketmek!

Uzmanlar bu besinin her gün tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yağ, protein ve vitamin yönünden zengin cevizin, stresi azalttığı belirtildi. Yaşlı, genç ve çocuk demeden herkese ceviz tüketmelerini öneren Prof. Dr. Turan Karadeniz, bu besinin çocukların beyin gelişimine katkı sağladığının da altını çizdi.


KALP DAMAR HASTALIKLARINA ÇOK İYİ GELİYOR

Stresin ilacı ceviz tüketmek

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, şöyle konuştu:

“Ceviz, içerdiği yağ oranı, vitamin ve proteiniyle özel bir meyvedir. Cevizin kabuğu kırıldığında içinin beyne benzediği görülür. Dolayısıyla yapılan klinik araştırmalarda cevizin insan beyninde çok önemli bir eksikliği giderdiği tespit edilmiştir. Omega 3 bakımından özellikle beyne ve kalp damar hastalıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Ceviz aynı zamanda bir diyet meyvesidir.”

BOL MİKTARDA VİTAMİN VE PROTEİN İÇEREN BU TARİFİ DAHA ÖNCE DENEDİNİZ Mİ? CEVİZ EZMESİNİN HAZIRLANIŞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!


HER GÜN TÜKETİLMESİ GEREKEN BİR BESİN

Stresin ilacı ceviz tüketmek

Cevizin hem yumuşaklığı hem de özel aromasıyla tatlı ve baklavalarda tercih edilen bir meyve olduğuna değinen Karadeniz, “Çerezlik olarak da ifade edilmektedir ancak biz artık cevizin temel gıda maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda endüstriyel bir ürün. O nedenle ceviz her an, her gün tüketilmesi gereken bir meyve olarak tanımlanmaktadır” ifadelerini kullandı.


ÇOCUKLARIN BEYİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR

Stresin ilacı ceviz tüketmek

Cevizin yaşlıların tüketmeleri durumunda unutkanlığı azalttığını, çocuklarda ise beyin gelişimine katkı sağladığını belirten Karadeniz, “Cevizin taze olarak tüketilmesini öneriyoruz, kabuğunun kırılmasından sonra uzun süre raflarda bekletilmemesi gerekir. Kabuklu olarak saklanıp günlük taze tüketilmeli” dedi.


İNSANLARI STRESTEN UZAKLAŞTIRIYOR

Stresin ilacı ceviz tüketmek

Prof. Dr. Karadeniz, cevizin içeriğinin zengin olması nedeniyle tüketenlerin stresini azalttığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Cevizin içerdiği bileşenler sayesinde insanları stresten uzaklaştırdığı, aileye huzuru getirdiği ve kavgaları azalttığını bilmekteyiz. Bu, Amerikan bilim adamları tarafından da tespit edilmiştir. Bunların yanında cevizin suyunun içilmesi durumda ise kolesterolü düşürdüğü ve şekeri dengelediği bilinmekte. O nedenle ceviz günlük mutlaka tüketilmesi gereken faydalı meyve türlerinin başında gelmektedir. Yaşlı, genç ve çocuk demeden herkese ceviz tüketmelerini öneriyoruz.” 

AA

False