GeriSağlık Spordan sonra baharatlı besinlerden uzak durun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spordan sonra baharatlı besinlerden uzak durun

Spordan sonra baharatlı besinlerden uzak durun
Abone Olgoogle-news

Hangi besinler spor yaptıktan sonra tüketilmemeli?

Yüksek dozda enerji harcanarak yapılmış bir spor sonrası vücut toksinleri atmakla uğraşır. Spor yaptıktan baharatlı besinler tüketilmemesi gerektiğini belirten Diyetisyen E. Funda Tuzgöl, spor sonrası beslenmede dikkat edilecek noktaları anlattı.

Spor sonrası biriken laktik asidi ve oluşan toksinleri uzaklaştırmak adına vücut kan dolaşımının perifer dokulardan (vücudun merkezden uzak dokularından) atılmasına ve tüm dolaşımın vücutta yeniden toparlanmasına vücudun verdiği uğraş esnasında bir de sindirim sisteminin iş yükünü arttırarak vücuda ekstra yük bindirmemek gerekir. Sindirimi zor, aşırı lifli, aşırı yağlı, aşırı baharatlı besinler spor sonrası tüketilmemelidir.

Spordan sonra ciddi anlamda su kaybı olur

Vücut ağırlığının %55-70’ini su oluşturmaktadır. Spor esnasında vücut sıvı miktarının azalması (dehidrasyon) performansı olumsuz yönde etkiler. Bunun sonucunda eğer sıvı-elektrolit açığı kapatılmazsa yaşam tehdit altına girebilir. Vücudun spor sonrası ciddi bir sıvı kaybı olacaktır. Spor sonrası oluşan bu sıvı kaybı asitli içeceklerden karşılanmamalıdır. Kişinin kilo kaybetmek gibi bir hedefi yoksa bu sıvı kaybı glikoz içeren içeceklerle karşılanabilir. Sıvı tüketimi yeteri kadar karşılanmadan aşırı baharatlı tüketimlerin yapılması vücut sıvı dengesinin bozulmasına neden olacaktır.

Sıvı ihtiyacını hemen karşılayın

Spor öncesi ve sonrası tartılarak kaybedilen sıvı miktarı tespit edilebilir. Bu miktarın 1-1,5 katı sıvı tüketimi ile sıvı dengesi normal düzeye getirilebilir. Ancak bu sıvı tüketimi 15-20 dakika aralarla 150-350 ml’lik ölçülerde ilk 2 saat içinde olmalıdır.

Spor sonrası tercih edilmemesi gereken bir diğer grup da kişinin daha önce hiç tüketmediği besinlerdir. Vücudun bu yeni besini tükettiğinde nasıl tepki vereceğinin belirsizliği, spor sonrası gelişme ihtimali olan olası bir sağlık sorununu çözmeye yönelik seçilecek yolda karmaşa yaratabilir. Örneğin daha önce hiç Çin yemeği tüketmemiş bir birey, spor sonrası bu ilk denemeyi yaparsa ve mide bulantısı yaşarsa sorun sporda yaşanmış bir hasardan mı yoksa yemekten mi bilememenin belirsizliği hangi çözümün doğru olduğu konusunda yanılgı yaratabilir.

Spor sonrası tüketilmesi önerilmeyen besinler nelerdir?

 • Çok yağlı besinler
 • Çok baharatlı besinler
 • Sindirilmesi güç besinler
 • Kişinin alışkın olmadığı besinler
 • Çok hızlı yenebilen besinler 

False