GeriSağlık Spor salonu seçerken bunlara dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spor salonu seçerken bunlara dikkat!

Spor salonu seçerken bunlara dikkat!

Sağlık ekibinin varlığı en önemli konu.

Gerek kilo vermek gerekse sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapmaya karar verdiniz ama spor salonu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilemiyorsunuz. Bostancı ClubSporium Müdürü Barış Acar, bu konuda merak edilenleri yanıtladı.

Spor alanları 4 mevsime uygun mu?


Seçeceğiniz spor merkezinin, açık ve kapalı spor alanları ile mümkün olduğu kadar çok seçeneği bir alanda bulundurabilen bir tesis olması önemli. Örneğin; açık havuzu var ama kapalısı yok; açık tenis kortu var ama kapalısı yok ise sporu sadece yazları yapabileceksiniz anlamına geliyor. Oysa insanlar 4 mevsim spor olanağı olan yerleri tercih ediyor.

Salonun konumu merkezi mi?

Aracınızla veya toplu taşımla, istediğiniz an, istediğiniz saatte kolay ulaşım sağlamanız önemli. İnsanlar iş çıkışı bir de uzun trafik çilesi çekmek istemiyor. Spor yapmak için nerdeyse şehirler arası yolculuk yapanlar var.

Otopark büyük kolaylık

Aracınızı bırakacak yer ve vale, değer katar. Sonuçta park yeri özellikle İstanbul un en önemli ihtiyacı.

Güvenlik ne kadar sıkı?

Bu konu olmazsa olmaz olarak değerlendirilebilir. Eşyalarınızın sorumluluğu, aracınızın sorumluluğu önemli, nereye ve kime emanet edildiği ise ayrı bir durum.

Sağlık ekibi mutlaka olmalı

Spor merkezlerinde her yaş gurubundan insan, pek çok sağlık sorununa maruz kalabilir. Tansiyonu düşse, kap krizi geçirse onunla ilgilenecek ve durumu analiz edecek kapasitede önce ilk yardım sertifikalı eğitmen, sonra sağlık görevlileri ve revir kesinlikle şart. Sporseverlerin ilk dikkat etmesi gereken konu budur denilebilir.

Eğitmenlerin iletişim becerisi

Ülkemizdeki sporseverler önce hocasını tanımak ona güvenmek ve iletişim de olmak istiyor. Dolayısıyla önce alanında uzman, eğitimli eğitmen, sonra da iletişimi gücü olan eğitmenler aranması gereken özellik olmalı.

Peki ya çocuklar?

Spor merkezlerinde şu an en büyük fark çocuk için verdikleri hizmet. Eğer çocuğunuz varsa bakım için veya onunda spor yapması için çocukla ilgili aktivitesi olan salonlar tercih nedeni olacaktır.

False