GeriEtkinlikler Soytarının Tuhaf Hikayeleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soytarının Tuhaf Hikayeleri

Soytarının Tuhaf Hikayeleri

Ortaçağ Avrupa’sının en ünlü soytarısı, Till Eulenspiegel’in başından geçenler...

Erich Kästner, Soytarının Tuhaf Hikayeleri kitabında, Till Eulenspiegel hikayelerinden bir bölümünü yeniden anlatıyor. Zevkle okuyacağınız bu kitap, Alman kültürünün önemli bir bölümünü oluşturuyor.

13. ya da 14. yüzyılda Kuzey Almanya’da yaşadığı varsayılan, muziplikleriyle ünlü Till Eulenspiegel, Alman folklorunun en önemli karakterlerinden biri... Ortaçağ Avrupa’sına yaka silktiren, feodal beylerin bile başa çıkamadığı bu ele avuca sığmaz kahramanın maceraları, Alman kültürünün önemli bir bölümünü oluşturur. Ortaçağ Avrupa’sının en ünlü soytarısı diyebileceğimiz Till Eulenspiegel’in başından geçenler önce ağızdan ağza yayılmış, sonraki zamanlarda da derlenmiş ve kitaplaştırılmıştır.

Till Eulenspiegel sadece dış görünüşü itibariyle soytarıya benzer. Aslında o; zekası, kişilerin, durumların, olayların sadece görünen tarafını değil, özünü, “asıl olan”ı görme ve kavrayabilme yeteneğiyle, bitmez tükenmez mizah duygusuyla, sıradan, yoksul, eğitimsiz, ezilen, hor görülen, alay edilen halkın, halk tepkisinin kişileşmiş halidir. Bu yanıyla da aslında Nasreddin Hoca’yı andırır. Kendisine ya da başkasına haksızlık yapanların yaptıklarını yanlarına bırakmaz. Hep topun ağzındadır ama her defasında da paçayı kurtarır. Hiçbir lafın altında kalmaz; güç, mevki, para sahiplerine aldırmaz. Onun hep söyleyecek sözü, verilecek cevabı ve görülecek hesabı vardır.

Yazar: Erich Kästner

Çevirmen: Süheyla Kaya

Resimleyen: Walter Trier

www.cancocuk.com

False