GeriSağlık Soya kadınlara yarıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soya kadınlara yarıyor

Soya kadınlara yarıyor

Birçok hastalıkla savaşmada önemli rol oynayan soyanın faydaları…

Tahıllardan sonra gelen ve önemli gıda kaynağı baklagillerden olan soya fasulyesi, uzmanlara göre özellikle kadınlar için büyük önem taşıyor ve birçok hastalıkla savaşmada önemli rol oynuyor.

Birçok kronik hastalığa karşı önemli rol oynayan soya, özellikle hormona bağlı kanserlerde (kadınlarda rahim ve göğüs kanserleri) tıp otoriteleri tarafından faydalı bulunuyor. Ayrıca, kandaki kolesterolü düşürdüğü ve böbrek hastalarının beslenmesinde de önemli yeri olduğu biliniyor. Soya fasulyesinde bulunan yüksek orandaki izoflavonlar da, menopoz sonrası kadınlara uygulanan östrojen hormonunun yerine geçebilecek bir potansiyele sahip. Ayrıca, kalp hastalıkları ve kemik erimesi riskini de azaltıyor.

Göğüs kanserine karşı etkili!

Uzmanlar, soya fasulyesinin göğüs kanserini önlemedeki etkisinin birçok araştırmaya konu olduğunu bildiriyor. Özellikle Japonya'da kadınlarda göğüs kanserine az rastlanmasının tıp otoritelerinin dikkatini çektiğini vurgulayan uzmanlar, Güneydoğu Asya'da kadınların günde 10-50 gram soya tüketiyor olmasının, soyayla göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu düşündürdüğünü belirtiyor.

Menopoz öncesi ve sonrası rahat geçiyor

Soyanın, içerdiği izoflavonlar sebebiyle de kemik yoğunluğuna yararlı etkileri olduğunun tespit edildiğini ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalara göre, Japon kadınlarının, batılı hemcinslerine göre daha az sorunlu menopoz yaşadıklarının görüldüğünü kaydediyor. Uzmanlar, soya izoflavonlarının, menopoz öncesi kadınlarda hormonal salgılamayı etkileyip menopoz sonrası belirtilerini değiştirebildiğine dikkat çekiyor. 

False