GeriDekorasyon Sonbahar Mevsiminin Bebek Odaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sonbahar Mevsiminin Bebek Odaları

Sonbahar Mevsiminin Bebek Odaları

Bu sene özlediğimiz sonbahar mevsiminin tadını evimizde çıkaralım.

Mevsim değişti ve sıcaklıklar azalmaya başladı. İnşallah bu sene özlediğimiz sonbahar mevsiminin tadını çıkarabiliriz. Aslında baharlar azaldıkça ve sert mevsim geçişleri artıkça iç dengemiz bozuldu.

Hayattaki sert geçişler de arttı sanki. Maalesef doğa örtüsünün de azaldığı İstanbul’da renk cümbüşünü andıran yaprakları görmek ve yaprak dökümünün heyecanına varmak mümkün olmuyor. Bundan bir süre önce arabam bir anda bozuluverdi. Bulunduğum yer, eşimin Tarabya Sümer Korusu’ndaki bale ve dans okuluna çok yakın olduğu için koru yolundan oraya doğru yürümeye başladım ve şunu anladım: Bizler hayatı teğet geçiyor ve çok hızlı yaşıyoruz.

Bu şehir, içimizdeki güzellikleri ve yaratıcılığımızı öldürüyor. Yalnız o güzel renkleri görmeniz için Tarabya Sümer Korusu’na gelmenizi öneririm. İnanın dönüşte de aynı yokuşu yürüdüm, fakat bu kez yanımda bir büyük çanta vardı ve ben de yoldaki her değişik yapraktan bir tane koyarak çantamı doldurdum. Şu anda da büromda o yaprak form, desen ve renklerinde Sonbahar temalı bir mobilya kreasyonu tasarlama heyecanını yaşıyorum.

Sizlerle bu bahar heyecanımı paylaştıktan sonra sıra sizde. Nasıl gidyor Sonbahar hamileliği ve yeni aramıza katılmış Sonbahar anneleri? Ya hamileliğine yeni başlamış Sonbaharın taze hamileleri? Hepimiz heyecanlıyız anlaşılan.

Bu yazımda Sonbahar bebeklerinin renklerinden ve odalarından ipuçları vermek istiyorum biraz size, ancak öncelikle şunu söylemek isterim ki bana gönderdiğiniz maillerden dolayı çok mutlu oldum. Size her konuda yardımcı olabilmek için maillerinizi bekliyorum. Özellikle bebek odaları için aklınıza gelmeyecek ya da çözümü imkansız gibi görünen sorularınızı benimle paylaşın. Böylelikle aynı çözümü kullanabilecek bütün annelere ulaşalım. Unutmayın, sorunlar sordukça, paylaştıkça ve konuştukça çözülür. Bu arada şunu da eklemekte fayda görüyorum. Annelik kişiyi öyle çok konuda uzmanlaştırıyor ki bazen siz değerli anneler ve anne adayları benim bile aklıma gelmeyen çözümler sunuyorsunuz. Farklı önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sonbahar Bebekleri

Gelelim Sonbahar bebek odalarına. Bildiğiniz gibi Sonbahar bebekleri içinde sakin, dengeli ve romantik unsurlar barındıran odalardan hoşlanırlar. Tıpkı kendi kişilik özellikleri gibi. Özlerinde oldukça detaylı ve titiz bebekler ve çocuklardır. Sonbahar bebeklerinin odalarında onunla uyumlu, canlı renklerini, akçaağaç ve kiraz ağacının o romantik tonlarıyla kombin bir halde uygulamak çok güzel olacaktır. Örneğin; bebek yatağı için seçtiğiniz desenin bir bölümü mavi veya pembe ve diğer bir kısmı da Sonbahar yapraklarının renklerini taşıyabilir.

Bebek dolabında da aynı renk kombinasyonlarını uygulamanız, çok güzel olacak; odaya huzurlu ve dingin bir hava verecektir. Tabii ki bu odaya çok renkli ve hareketli oyuncaklarla gereken hareketi vermelisiniz. Böyle bir odada seçilen aksesuarlar da çok önem taşır ve renklerine özellikle dikkat etmelisiniz ki bebeğinizin renk farkındalığı ön plana çıksın. Duvar renginde de sarının değişik tonlarını seçilebilirsiniz. Böylece güneşin ışıkları duvarlarda, renk oyunlarıyla büyülü bir oda yaratabilir.

Bebeğinizin odasının bir duvarında ayna kullanmanız da hem mekanı genişletecek hem de bebeğinizin derinlik ve benlik algısının oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğiniz çok çabuk büyüyüp, geliştiği için onu bir takım tehlikelerden ki bunlar aslında en çok gözden kaçanlar olur genelde, korumak bizim görevimizdir.

Bunlara Dikkat Edin

Öncelikle bebek mobilyasında kullanılan cila ve boyayı özellikle sorup araştırmalısınız. Yine odada kullanılan boyanın kokusuz, su bazlı olmasına ve genelde silinebilir olmasına ya da duvar kağıdı kullanımına özellikle dikkat etmelisiniz. Tabii aynı tehlikeler bebeğinizin kıyafetlerinde de mevcuttur. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken kullandığınız deterjanlar, tenine temas ettiği için kanserojen veya benzeri tehlikeleri de beraberinde getirme riskine sahiptir. Kısa bir zaman önce okuduğum bir araştırma makalesinde, bebek kıyafetlerindeki lekeleri çıkartan deterjanların en ağır lekeli bir kıyafetten çok daha fazla bebeğe zararlı olacağını ifade eden cümleler gerçekten ürkütücüydü. Yani kıssadan hisse sevgili anneler, bırakın kıyafetker azıcık lekeli kalsın, titizliğinize kimse laf edemez zaten.

Bir başka tehlikeli alan da bebeği çok fazla örtmek ve aynı zamanda cibinlik kullanmayla ilgili. Bebeğin etrafında gerekli sayıdan fazla örtü hem alanını daraltır hem de oksijen oranını azaltır. Yine kullanılan cibinlikler, maalesef doğru kullanılmadığı zaman istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Bebeğimiz biraz daha hareketlenip o masum yaramazlıklarına başladığında ise, ip tarzında sarkan aksesuarlar çok tehlikeli hale geliyor. Buna örnek olarak; stor tipi perdelerin ipleri, mobilyaya bağlanan yan koruyucu yastıkların ipleri ya da bizzat bebek kıyafetlerinin bazılarında gözümüze çarpan ip veya benzeri süslemelere dikkat edin diyorum. Emeklemeye başlayan bebekler için de hareketli tekerlekler, stoppere sahip olmayan sehpa tipi mobilyalar, ayakta duran ve hafiflik olarak çok kolay alınıp, götürülebilen aydınlatma aksesuarları yani lambalar, bebeğinizin yapacağı ani hareketlerde devrilme ve yaralama riskini doğurabilecek objelerdendir.

Mimar Selim Yuhay

False