GeriSağlık Son Yıllarda Geliştirilen Yöntem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son Yıllarda Geliştirilen Yöntem

Son Yıllarda Geliştirilen Yöntem

Nedeni tespit edilemeyen sindirim sistemi kanamalarında yeni yöntem!

Geçmiş yıllarda ince barsak kaynaklı hastalıkların teşhisinde kullanılan imkanlar oldukça kısıtlıydı. Günümüzde ise nedeni tespit edilemeyen sindirim sistemi kanamalarının önemli bir kısmının ince barsak kaynaklı olduğunun kanıtlanması, bu bölgenin teşhis - tedavi metotlarının önemini ortaya çıkarıyor.

Son yıllarda gelistirilen “Push endoskopi” ve Dr. Yamamato’nun geliştirdiği çift balonlu ince barsak incelemeleri, maliyetlerinin yüksek olması ve anesteziye gereksinim duymaları nedeniyle pratik uygulamada sınırlı kalıyor. Bu nedenle hasta için daha rahat olan kapsül endoskopi metodu 2000’li yıllarda bu bölgenin incelenmesi için uygulanmaya başlanmıştır. Kapsül endoskopi en sık, sebebi bilinmeyen sindirim sistemi kanamalarının teşhisinde ve yerinin belirlenmesinde kullanılır.

Kapsül Endoskopi Kimlere Uygulanmaz?

İnce barsaklarda tıkanma ve daralmadan şüphe edilen hastalarda kapsül endoskopi uygulanamaz. Kendiliğinden eriyen kapsüller henüz araştırma halindedir. Kalp pili taşıyan hastalara kapsül uygulamak risklidir.

Son dönemlerde kolonoskopi yapılamayan kalın barsak hastalıklarının teşhisinde özel geliştirilmiş kapsüller uygulamaya konuldu. Fakat tecrübeler henüz yetersizdir. Kapsül endoskopi ile girişimsel işlem ve tedavi şu anda uygulanmıyor. Fakat yakın bir dönemde kapsüllerin geliştirilmesi bekleniyor.

Uzm. Dr. Orhan Sami Gültekin

False