GeriKanuni Hak Ve Yasalar Sokak aralarındaki ağaçların kesim prosedürü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokak aralarındaki ağaçların kesim prosedürü

Sokak aralarındaki ağaçların kesim prosedürü

Bunları biliyor muydunuz?

Yazarlarımızdan Çağatay-Aylin Atasağun, evlerinin karşısındaki ağacın, bir komşusunun isteği ile kesilmesi ve durumun mahallede yaşayanlara bildirilmemesi üzerine bir yazı kaleme alarak duygularını siz sevgili okurlarımızla paylaştılar. Biz de konuya açıklık getirmek için ağaçların kim tarafından, hangi durumlarda yasal olarak kesilebileceğini araştırdık. Şişli Belediyesi Ziraat Mühendisi Cihan Yıldız sorularımızı yanıtlıyor.

1.Ağaçlar hangi durumlarda kesilebilir?

Sokaklardaki ağaçları, ağacın patolojik bir hastalıktan dolayı kuruması ve inşaat alanında kalması durumunda kalması durumunda kesilir. İnşaat alanında ise mülk sahibi tarafından Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak belediyenin bünyesinde oluşturduğu ekiple ağaçlar kesilir.

2. Ağaçlar kim tarafından kesilebilir?

Sokak arasında kalan, yol ve orta refüjede kalan ağaçları belediyenin oluşturduğu ekipler tarafında kesilebilir. Ayrıca yıllık veya 2 yılda bir budama yapılır. Budama mevsimi kasım ile mart ayı ortasına kadar sürmektedir.

3. Yetkili kişiler dışında kesildiğinde, kesen ve kestiren kişiye ne gibi yaptırımlar söz konusudur?

Bu tür durumlarda bağlı olunan belediyenin, Park ve Bahçeler Müdürlüğü teknik personeli tarafından tutanak tutulup İlçe Kaymakamlığı ve İl Çevre Müdürlüğüne bildirilmektedir. Cezai işlemler kaymakamlıklarca yürütülmektedir.

ÇAĞATAY&AYLİN ATASAĞUN’UN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

False