GeriKişisel Bakım Soğuk Havadan Cildinizi Koruyun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuk Havadan Cildinizi Koruyun

Soğuk Havadan Cildinizi Koruyun

Kış mevsiminde cildinizi korumak için ufak sırlar...

Şiddetli rüzgar ve kuru hava… Kış aylarında cildimizi tehdit eden bu faktörlere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Peki, soğuk havalarda güzelliğin anahtarı cildimizi korumak için neler yapmak gerekiyor? Dermatolog Zerrin Baysal, kış aylarında cilt bakımı hakkında bilgiler veriyor.

Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemlidir. Çünkü yazın cildimiz UV ışınlardan etkilenir ve kış geldiğinde; kararmış, bronzlaşmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların giderek soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer. Dolayısıyla normal zamanlarda kullandığımız cilt bakım ürünlerini değiştirmek gerekebilir.

Ilık Su ile Duş Alın

Kışın karlı ve soğuk havalarda, ısınmak amacıyla vücudun çok sıcak su ile yıkanması son derece yanlıştır. Bu, yüzü kurutup matlaştırıcı etki yapabilir. Çok sıcak su ile saç yıkanması ise saç kırılganlığını artırır, saçı kurutur ve matlaştırır.

Islak Saç ile Dışarı Çıkmayın

Islak deri kuru ve soğuk hava ile temasta bulunursa deride hücreler arası suyun kaybına neden olur ve kurumalar gelişir. Soğuk hava, damarların büzülmesine neden olarak derinin sağlıklı beslenmesini engeller. Bu da; soluk, mat ve kuru bir cilt oluşturur. Rüzgar ise hem soğuk havanın etkisini artırır hem de fiziksel travma ile egzama gelişimine neden olabilir.

Soğuk ve rüzgara karşı atkı ve bere ile kamuflaj yapılmadan dışarı çıkılmamalıdır.

Bol Bol Havuç, Kayısı ve Domates Tüketin

Vitamin ve mineraller cildimizi rahatlatır ve deride daha parlak pürüzsüz bir görünüm sağlar. Bunu da deri altı dokusuna gerekli olan nemlenmeyi sağlayarak yapar. A, C, E vitaminleri ile taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan Beta Karoten'i mümkün olduğunca çok tüketmek önemlidir. Bu vitaminlerin antioksidan değerleri çok yüksektir ve olumsuz hava koşullarının cilde verdiği zararlarla savaşıp cilt hasarlarını onarır. Ayrıca her zaman yediğimizden daha fazla taze meyve ve sebze yemeye gayret etmek gerekir. 

False