GeriSağlık Soğuğa karşı alerjisi hayatını kısıtlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuğa karşı alerjisi hayatını kısıtlıyor

Soğuğa karşı alerjisi hayatını kısıtlıyor

Azıcık üşümesi bile ölümüne neden olabilir.

İngiltere’nin Bournemouth şehrinde yaşayan 12 yaşındaki Abbie, soğuğa karşı alerjisi olduğu için 5 aydır kapalı ortamda yaşamak zorunda çünkü alerjisi kendisini öldürebilecek kadar güçlü.

Kendi yaşıtları kışın yağan karlarda koşup oynarken, yazın suda ayaklarını çırpıp eğlenirken o bu eğlencelerden mahrum kalıyor. Vücut ısındaki ani bir değişiklik, küçücük bir üşüme bile hayatına mal olabilir. O nedenle Abbie, yanında her zaman kendi kendine kullanabileceği, “Epi-pen” de denilen bir şırınga adrenalin bulundurmak zorunda. Bu aşı ani gelişecek tehlikeli bir ısı değişikliğinde önlem niteliği taşıyor.

Kendini soğuktan korumak için sarıp sarmalansa bile, teninin ufacık bir noktasına temas edecek soğuk hava dalgası alerjik reaksiyonun başlamasına sebep olabiliyor. Kış mevsimi gelince okulu bırakmak zorunda kalan Abbie, uzun süreli hastalığı olan çocuklara özel sunulan eğitim programına dahil olmak zorunda kalmış.

Soğuğa karşı alerjisi hayatını kısıtlıyor
  

Annesi Nina Tully (38) “İkimiz de son 5 ayı kapalı yerlerde geçirmek zorunda kaldık, termal iç çamaşırları, şapkalar, eldivenler, kazaklar ve atkılar için küçük bir servet harcadım. “O kadar çok soğuk olmasa bile, dışarıda olduğu birkaç dakikada alerjik reaksiyon bacaklarını, kollarını hatta yüzünü kaplamaya başlıyor” diyor. “Abbie’nin göğüs enfeksiyonu ve zatürre yüzünden sürekli hastaneye gittiğini söyleyen annesi, Abbie’nin köpeklere, kedilere, ineklere, polenlere ve tüye de alerjisi olduğunu söylüyor.

Doktorlar önce su alerjisi sandı

Doktorlar başta onun suya alerjisi olduğunu düşünmüşler ama hava soğuyunca reaksiyonun görülmesi bu tanıdan vazgeçirmiş onları. İlk olarak Kasım ayında okula gitmek için otobüs bekleyen Abbie’nin yüzü ve daha sonrasında tüm vücudu kurdeşen nedeniyle kıpkırmızı kesilmiş.

Soğuğa karşı alerjisi hayatını kısıtlıyor

Annesi “ Biz hala nasıl mücadele edebileceğimizi öğreniyoruz. Termal iç çamaşırı gibi giysiler o dışarıdayken yardımcı olabiliyor ama bu da içeri girince çok sıcak olduğu için bunalmasına neden oluyor” diyor. Ayrıca Abbie’nin alerjisinin bir virüs salgını ile alakalı olduğunu düşünüyor. Ama ne yazık ki hastalığının halen bir çözümü yok. Abbie’nin durumunun az bir benzerine anti-histamin deniyor ama bu onun durumunun sadece ufak bir kısmını açıklıyor. Yani, İngiltere’de az sayıda insan bu hastalıktan muzdarip ve kişide olduğu net olarak bilinmiyor.

False