GeriKişisel Bakım Sizin iş yerindeki imajınız nasıl?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sizin iş yerindeki imajınız nasıl?

Sizin iş yerindeki imajınız nasıl?

İş yerinde çekiciliğin sınırlarının doğru belirlenmesi gerekiyor.

“Ben bir kadınım ve profesyonel görünmek adına sıkıcı bir görüntüye sahip olmak istemiyorum, iş yerinde ne giymeliyim, nasıl davranmalıyım?” gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa İmaj Danışmanı Suna Aslan, sorularınıza yanıt veriyor.

Bu iki kavramı dengeleyin

İş hayatında çalışanların hangi seviyede olursa olsun tavırları ve görüntüleriyle profesyonel bir duruşa sahip olmaları bekleniyor. Hepimizin kişisel filtreleri var, birilerini herhangi bir konuda değerlendirirken bize gönderdikleri mesajları filtreden geçirip, kararımızı öyle veriyoruz. Bu işi yapabilir mi, söylediklerinde haklı olabilir mi, tavsiyesine güvenebilir miyim? Bunu yaparken de eğitimi, deneyimi, iletişim yeteneklerinin yanı sıra; görüntüsünü de tartıyoruz. Hâl böyle olunca, çekici bir görüntü ile uygun görünüm iş yerinde dengelenmesi gereken iki kavram olarak ele alınıyor.

İş yerinize uygun kriterleri belirleyin

İş yerinde uygun giyim kriterlerini belirlemek için cevaplanması gereken bazı sorular var. Örneğin; çalıştığınız firmada bir kıyafet yönetmeliği uygulanıyor mu? Eğer öyleyse siz buna ne kadar uygun görünüyorsunuz? Kişisel tarzınızı tanımlayabilir misiniz? Acaba bu tarzınız iş hayatında sizden beklenen mesajları görüntünüzle de desteklemenize engel olabilir mi? Dekolte dozunu kaçırıyor musunuz? Belki de problem takılarınızda, hiç düşündünüz mü? Renk seçimleriniz ne kadar doğru? Acaba makyajınızın ölçüsü biraz fazla mı kaçıyor, mesela ıslak görünümlü rujunuz ya da simli farınız yerine daha doğal bir makyajla yüzünüzü renklendirseniz nasıl olur? Saçınızın rengi, boyu ve kesimi profesyonel tanımlamasına uyuyor mu? Yoksa her an sahneye çıkacağınız izlenimi veren bir model mi kullanıyorsunuz?

İmajınızla kendinizi tanıtın

Aslında imaj iş hayatında her zaman önemliydi. Günümüzdeyse gerek çalışanlar gerekse kurumlar bu konuda çok daha bilinçli davranıyor. İyi göründüğünü bilmek ve beğenildiğini hissetmek harika duygular. Araştırmalar kişinin ne giydiği, nasıl göründüğü, ne düşündüğü, ne hissettiği, nasıl davrandığı ve karşısındakilerin nasıl tepki verdiği arasında direkt bir ilişki olduğunu gösteriyor. Öte yandan iyi görünen kişilerin daha yüksek kazançlara sahip olduğu, daha çabuk terfi ettiği, daha çok fırsatlara sahip olduğu gündeme gelen bir gerçek. Profesyonel görünmek adına çekicilikten vazgeçilmesi de doğru bir yaklaşım değil. Ancak iş yerinde çekiciliğin sınırlarının doğru belirlenmesi gerekiyor. Bir başka deyişle, imaj kişinin kim olduğunu, iş yaşamındaki amacını, gerçekleştirmeyi düşündüğü planlarını anlatabilmeli.  

False