GeriEtkinlikler Sizin 2012 yeşil yıl kararlarınız neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sizin 2012 yeşil yıl kararlarınız neler?

Sizin 2012 yeşil yıl kararlarınız neler?

Aslı Dede, daha yeşil bir yıl için verdiği kararları açıkladı.

Yeni yıldan herkesin farklı bir dileği ya da beklentisi var. Peki, bunların içinde çevremiz için yapabileceğimiz neler yer alıyor? İşte, Pazarlama Müdürü Aslı Dede’den 2012 yeşil yıl kararları…

Aslı Dede, dilekleri arasında daha yeşil bir yıl için neler yapılabileceğini sıraladı ve parolayı Azalt- Tekrar Kullan-Geri Döndür olarak belirledi. İşte o dilekler!

1) Alışverişte kumaş-bez torbalar kullanın!

Market alışverişine gittiğinizde plastik torba kullanmayı AZALTın. Aldığınız plastik torbaları TEKRAR KULLANın. Ve elbette geri dönüşümü olmayan plastik torbalar yerine GERİ DÖNDÜRülebilen bez-kumaş torbalar kullanmaya çalışın. Bu yeni yılda, sadece bunu bile yaptığınızda kendinize, sağlığınıza, çocuklara ve dünyaya ne büyük bir iyilik yaptınız biliyor musunuz?

2) Daha az çöp yaratın!

Temel bakışımız “daha az çöp yaratmak” olunca eminim çok yaratıcı fikirler geliştireceksiniz. Benim ilk aklıma yine plastik ve alüminyum kullanımı geldi. Plastik bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak kullanmayın. Alüminyum kaplar var, bunları da kullanmayın. Geçen gün annem komşuya aşure götürmek için benden alüminyum kap almamı istedi. Neredeyse alıyordum. Neden alüminyum kap? Komşuya ayıp olur, kabın içini doldur geri getir demek, olur. Cam kase içinde götürdük aşureyi… Böylece komşuluk ilişkimiz de gelişti :)

Plastik kullandığımızda bile bunu TEKRAR KULLANalım ve GERİ DÖNDÜRelim…

3) Daha az pet şişe içinde su tüketin.

Bol su içmemiz tavsiye ediliyor. Su içmek elbette sağlıklı. Bu nedenle çalıştığım yerdeki iş arkadaşlarım her gün bakkaldan, marketten onlarca pet şişe alıp su içiyor. Sağlıkları için su içiyorlar, güzel bir alışkanlık. Peki, bu pet şişeler sonra ne oluyor? Çöp. Ben şişemi evden doldurup getiriyorum. Böylece hem susuz kalmıyorum, hem doğaya minik pet şişe göndermiyorum. Hem de tasarruf yapıyorum.

Unutmayalım AZALT, TEKRAR KULLAN, GERİ DÖNDÜR… Bu 3 sözcük 2012 yeşil yıl kararlarımızda sihirli sözcükler.

4) Sıcak sudan vazgeçin!

Bir çamaşır makinesinde enerjinin sadece % 10’unun motor için kullanıldığını biliyor muydunuz? Enerjinin yaklaşık %90’ı suyu ısıtmak için kullanılıyor. Birçok giysi soğuk su ile de gayet temiz oluyor. Makinelerinizin sıcaklık ayarını düşürün. E, tabi mümkün oldukça kısa süreli programlar kullanın ve makineleri mümkün oldukça tamamen dolduğunda çalıştırın.

5) Çamaşır kurutma makinelerinden vazgeçin!

Giysi kurutucu makineler Türkiye’de çok da yaygın değil aslında. ABD’de daha çok yaygın. Evet, çamaşır kurutma makineleri hayatımızı kolaylaştırıyor, giysiler neredeyse ütülü gibi çıkıyor ama hayatı kolaylaştırmaya çalışırken acaba bize ve dünyamıza neler oluyor? Evdeki en büyük enerji harcayan makinelerin başında (buzdolabından sonra) kurutma makineleri geliyor.

6) Muslukların, klozetlerin akıntılarına dikkat!

Basit bir hatırlatma ama önemli. Bazı akıntıları duymayız ama sessiz ve derinden su tüketimi olur. Musluk ve klozetlerimizi kontrol ettirelim.

7) Buzdolabı ısısını ayarlayın.

Buzdolabınızın ısı ayarını düzenleyin. Unutmayın, evde en çok enerji harcayan elektrikli araç buzdolabımız. Arkasındaki kondansatörleri yılda bir defa temizleyin. Tozlanınca verimleri azalıyor ve daha çok enerji harcanıyor.

8) Klima ve ısıtıcı ayarını değiştirirken…

Klima ve ısıtıcıları çalıştırırken bir defa daha düşünün. Çabuk terler ve çabuk üşür olduk. Isıtıcının ayarını artırmak yerine belki üzerimize bir hırka giymek yeterli olacaktır.

9) Kuru temizlemeye dikkat!

Neredeyse tüm kuru temizleme sistemleri kansere yol açan perklorotilin, Perc ve TCE maddeleri kullanıyor. Kuru temizlemeden elbisenizi aldınız, bu elbiseyi arabanızda eve götürürken ve evinizde bunları solursunuz. Eğer kuru temizleme kullanıyorsanız giysilerinizi naylon-plastik kılıflarda tutmayın, hemen havalandırın ve ondan sonra dolabınıza yerleştirin.

10) Kağıt havluları kullanırken…

Kağıt havlu yerine bez kullanın. AZALT, TEKRAR KULLAN, GERİ DÖNDÜR kuralımız burada da geçerli.

11) Daha az araç yakıtı tüketin.

Araba ile bir yere giderken düşünün. Birkaç arkadaş aynı yere gidiyorsanız aynı araba ile gidin. Hem yakıt tasarrufu, hem çevreyi koruma, hem arkadaşlık geliştirme… Ayrıca yürüyerek gidebileceğiniz yerlere araba ile gitmemeyi tercih edin. Biraz yürüyüş size de iyi gelecek.

12) Organik ürünler tercih edin.

Evet, organik ürünler sağlıklı yaşamımız için önemli. Ayrıca bu ürünler doğayı koruyan ve ekosisteme saygılı koşullarda yetişiyor. Böylece sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlıyor. Organik olduğu söylenen ürünlerin sertifika bilgisini sormayı unutmayın. Organik ürün deyince sadece gıda ürünleri akla geliyor. Evet, öncelikle gıda ürünlerinde organik ürünleri tercih etmeye çalışın. Sanıldığının aksine çok da pahalı değiller. Az ama iyi gıda, en sağlıklısı ve hesaplısı belki de.

Sizin de aklınıza farklı fikirler gelirse lütfen paylaşın. 2012’de bedenen, ruhen, kalben, zihnen hep yeşil kalın.

Kaynak: www.ekolojikrehber.com/guncel

False