GeriSağlık Siz Hangi Konuda Takıntılısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siz Hangi Konuda Takıntılısınız?

Siz Hangi Konuda Takıntılısınız?

Korkmayın, takıntı hastalığının tedavisi mümkün!

Takıntıların ortaya çıkma nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterir ve birbirinden farklı çeşitleri vardır. Bunları kısa örneklerle açıklayalım:

1- Temizleyiciler: Abartılmış kirlilik ve bulaşma hissi şeklinde takıntılardır. Sürekli temizleme zorunluluğu uyandırır.

2- Kontrolcüler (şüphe ve kontrol): Kapı kilitli mi, doğalgaz kapalı mı, elektrik açık kaldı mı şeklinde şüpheler duyarlar ve rahatlama amacıyla sayısız kontroller yaparlar.

3- Toplayıcı – Biriktiriciler: Herhangi bir eşyayı, çoğu zaman anlamı olmasa da biriktirmek zorunda hissederler, belki lazım olur düşüncesinden kurtulamaz ve gereksiz eşyaları atamazlar.

4- Düzenleyici – Sıralayıcılar: Bu tip insanlar, nesnelerin ve insanların belli bir düzene göre durması gerektiğini hisseder ve düşünürler. O yüzden sürekli tetikte olurlar.

5- Tekrarlayıcılar: Belli düşüncelerin akıllarına gelmesiyle, bu kişiler suçluluk hissine kapılırlar ve çeşitli anlamsız hareketleri yinelerler.

6- Düşünce Tekrarlayıcılar: Obsesyon düzeyinde sürekli ve rahatsız edici düşünceleri diğer düşüncelerle baskılamaya çalışırlar.

7- Saf Düşünce Takıntıları: Bu kişiler, kendisine göre anlamı olan veya olmayan herhangi bir konuyu kafasında sürekli düşünürler ve bundan kendilerini alamazlar.

Korkmayın, Tedavisi Mümkün!

Bu hastalıkta bilmeniz gereken en önemli nokta, tedavisinin mümkün olduğudur. Hastalar ve yakınları çoğunlukla tedaviyi yarım bıraktıklarından ve terapistleriyle tam bir işbirliği içerisine giremediklerinden, hastalığı dirençli ve tedavisi zormuş gibi algılarlar. Oysa uygun, yeterli dozda ve yeterli sürede verilen ilaç tedavisi ve düzenli yapılan terapiler, büyük oranda hastalığı ortadan kaldırır.  

False