GeriÇocuk Sağlığı Sivrisinek kovucuların yan etkileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sivrisinek kovucuların yan etkileri

Sivrisinek kovucuların yan etkileri

Sineklerden korunmak iyi de ya çocuklarımıza zarar veriyorsa?

Özellikle yaz aylarında sivrisinekler ve diğer haşerelerin, çocukların cildine konarak çeşitli hastalıklara sebebiyet verebileceklerini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Eliya Benbiçaço, bundan korunurken de çok dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Sıtma ve Lyme Hastalığı bunlardan en önemlileridir. Bu hastalıkların yanında daha çok izlenen ve Insect Bite adı verilen kaşıntılı alerjik reaksiyonlar sıklıkla görülmektedir. Kaşıntı, alerjik çocuklarda ciddi bir tedavi gerektirecek kadar yaygınlaşabilir. Bazen mikrop kaparak çeşitli cilt enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Sivrisinek ısırıkları çocukların uyku kalitesinin bozulmasına da yol açarlar.

İşte bu yüzden insanlar asırlardır sivrisinek ve haşerelerden korunmanın yollarını aramışlardır. Sivrisineklerden korunmanın en zararsız yolu çocuğumuzun üzerine uygun bir cibinlik yapmaktır. Cibinlik çocuk yatarken vücuduna dolanmayacak kadar büyük ve yüksek olmalıdır.

Eski asırlarda sivrisineklerden korunmak için sarımsak kullanılmıştır. Günümüzde ise zeytinyağından yapılmış sabun ile yıkanmanın faydalı olduğuna inananlar vardır. Günümüzde genellikle sivrisineklerden korunmak için haricen elbiselerin veya cildin üstüne sürülen, bazı kimyasal bileşikler ile bazı bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Kimyasal bileşik olarak çoğunlukla DEET ve permethrin tercih edilmektedir. Bitkisel yağ olarak da Hindistan Leylağı (Nem Ağacı) ve Limon Otu kullanılmaktadır. Hangi ürün olursa olsun kullanmadan önce prospektüs bilgilerinin dikkatlice okunması gereklidir.

Bunlara dikkat!

- Genellikle bu spreyleri çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamak uygun olur. Çocuklara bu ürünler çok az bir miktarda tatbik edilmelidir.

- Eğer çocuğun cildinde yara varsa bu ürün kullanılmamalıdır.

- Bu ilaçlar çocukların ellerine sürülmemelidir zira küçük çocuklar ellerini sürekli ağızlarına ve gözlerine götürürler.

- Mümkünse çocuk yatarken uzun kollu pijama, pantolon ve çorap giydirerek ona en az sivrisinek kovucu ilaç uygulama yoluna gidilmelidir.

- Yan etki olarak en çok alerjik deri reaksiyonları ve gözlerde irritasyon bulguları görülür.

- DEET kimyasalına bağlı merkezi sinir sistemini etkileyen nadir zehirlenme vakaları da bildirilmiştir. Örneğin; konuşmada bozukluk, dalgınlık, havale ve koma bu belirtilerden bazılarıdır.

Tabletlere dikkat!

Bunun yanında günümüzde daha toksik ve zararlı maddeler de kullanılmaktadır. Odada elektrik ısısı ile koku yayan tabletler, buna örnektir. Bu tabletler genellikle pymamine forte adlı kimyasalla hazırlanmaktadır. Bu kimyasalın zehirlenme belirtileri nefes güçlüğü, terleme, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmadır. Bu maddenin panzehiri yoktur. Bu tabletlerin kapalı alanda kullanılması sakıncalıdır. Uygulanan odanın penceresinin mutlaka açık olması gerekir. Yine bu cihazlara metal nesnelerle dokunmak sakıncalıdır. Eğer odada akvaryum veya kafes varsa bunları örtmek gereklidir. Bu kimyasalın sudaki mikroorganizmalara zehirli etkisi vardır. Bu ürünleri solumamak gerekir ve tableti yerleştirdikten sonra eller, bol sabunlu suyla iyice yıkanmalıdır. Tabletlerin ağız ve gözle teması olmamalıdır. Tabletler çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

Eğer herhangi sivrisinek kovucunun çocuğa yan etki yaptığından şüphe edilirse ilk önce elbiseleri çıkartılmalı, vücudu yıkanmalı ve yeni elbiseler giydirilmelidir. Ardından zehirlenme merkezi aranarak kullanılan ürünün markası söylenmeli ve merkezdeki doktorun direktifleri yönünde hareket etmelidir.

False