GeriKişisel Bakım Sıkça saç kestirmek dökülmeyi önler mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıkça saç kestirmek dökülmeyi önler mi?

Sıkça saç kestirmek dökülmeyi önler mi?

Saç dökülmesiyle ilgili neleri yanlış biliyoruz?

Dermatoloji Uz. Dr. Şenay Sarıtaş, saç dökülmesi ile ilgili doğru bilinen yanlışları ve yapılması gerekenleri anlattı.

Saç vücudumuzun en kolay ve en hızlı kontrol edilebilen ve görünüşünü değiştirebilen yapısıdır. Ortalama olarak saçlı deride 100.000 adet kıl bulunur. Bunların %90 oranındaki kısmı aktif şekilde büyür. Her saç ortalama olarak 3-7 yıl arasında saçlı deride kalır. Normal olarak günlük saç kaybı 100 adet kabul edilmektedir. Saç kılı ortalama günde 0.4 mm hızla uzar ve insanda kıl gelişimi döngüseldir.

“Sık sık saç kestirmek faydalı” inanışı yanlış!

Uzun saçların vücutta besin ve enerjiyi kısa saça oranla aldığı inanışı yanlıştır. Saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır. Androgenetik alopesi dediğimiz genetiksel hormonal saç dökülmeleri fizyolojik özelliktir. Günümüz yaşam şartları ve standartları, bu durumu yaşam kalitesi için bir sorun haline getirmektedir.

Saç dökülmesi olan kişinin öncelikle saç dökülme sebeplerinin araştırılması ve nedeni ortaya konduktan sonra etkili ve doğru tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Halk arasında yanlış bir inanış vardır sık sık saç kestirmenin faydalı olduğu düşüncesi yaygındır. Ancak bu kesinlikle doğru değildir.

Aldığımız gıdalarla vitaminler demir çinko önem taşımaktadır. Saç dökülmesi fizyolojik olabildiği gibi çeşitli hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. En kısa zamanda dermatoloji uzmanına başvurup neden araştırılmalı ve doğru tedavi başlanılmalıdır.

False