GeriSağlık Sık sık atıştırmak dişlere zarar veriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sık sık atıştırmak dişlere zarar veriyor

Sık sık atıştırmak dişlere zarar veriyor
Abone Olgoogle-news

İşte dişlere zarar veren 10 kötü alışkanlık…

Dişlerinize iyi baksanız da kötü alışkanlıklarını onlara zarar verebilir. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Banu Okur Çakmakcı, dişlere zarar veren kötü alışkanlıkları sıraladı.

1- Diş gıcırdatmak

Stres ve uyku alışkanlıklarının neden olduğu diş gıcırdatma zamanla dişlerinize zarar vererek ağrıya yol açar. Gündüzleri sert gıdalardan kaçınarak ve geceleri koruyucu apareyler kullanarak ağrıdan kurtulabilirsiniz.

2- Biberon kullanmak

Bebeğinize meyve suyu, süt ya da formül mamayı uyku saatinde biberonla vermek diş çürüklerine davetiye çıkarabilir. Bu nedenle bebeğinize gece yatmadan önce sıvı veriyorsanız biberon ağzındayken uyumamasını sağlamaya çalışın.

3- Şekerli sakız çiğnemek

Tüm şekerli besinler, özellikle daha uzun süre çiğnendiği için şekerli sakızlar diş çürüğünü teşvik eder.

4- Şişe kapağı açmak için dişleri kullanmak

Dişlerinizle şişe kapakları ya da plastik ambalajları açmayı denemeyin. Bu yanlış alışkanlık dişlerinizde çatlaklara neden olabilir.

5- Spor içecekleri ve meyve sularını çok tüketmek

Spor içecekler enerji verme özelliği taşıdığından içlerindeki şeker oranı genellikle yüksektir. Bu içecekler diş minesi üzerinde asit saldırısı oluşturur. Bu tarz içecekleri sık tüketirseniz dişleriniz daha hızlı çürür. Meyve suyu pek çok vitamin ve antioksidanı bir arada içerse de ne yazık ki çoğunda şeker vardır. Bu yüzden hazır meyve suları yerine mevsiminde taze olarak sıkılmış meyve suları tüketin. Ayrıca su ekleyerek şeker içeriğini de azaltabilirsiniz.

6- Sık sık atıştırmak

Çok sık atıştırmak dişlerinizde gıda kalıntıları bırakarak bakteri plağı oluşumuna neden olur. Bu da çürümeyi hızlandırır.

7- Kalem çiğnemek

İş stresinden ya da yoğunlaştığınız zamanlarda kalemlerin başlarını çiğniyorsanız dişlerinize ciddi zarar veriyor olabilirsiniz.

8- Kahve ve sigara içmek

Çok fazla kahve tüketiyorsanız dişlerinizde zamanla renk değişimi ve sararmalar görülebilir. Eğer dişlerinizdeki renk değişikliği konusunda endişeleriniz varsa diş hekiminizle konuşun. Sigara gibi diğer tütün ürünleri de dişlerinizde lekelenme ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Tütün kullanımı aynı zamanda ağız kanserinin de en önemli nedenlerinden biridir.

9- Yeme bozukluğu problemleri

Özellikle tatlı tüketiminiz çok yüksekse diş çürümesi problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bulimia gibi yeme bozukluğu problemleri yaşıyorsanız sürekli kusmak, kusmuk içerisinde bulunan güçlü asitler nedeniyle dişlerinizi aşındırır ve kötü ağız kokusuna neden olur.

10- Çekirdek çitlemek

Çekirdek çitlerken çekirdek artıkları ara yüzlere takılıp diş ve diş etine zarar verebilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle