GeriBebek Beslenmesi Sihirli Annem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sihirli Annem

Sihirli Annem

Anne sütünde bulunan maddeler mucizevi bir etki yaratıyor.

Anne sütünde 'endorfin' adı verilen maddeler bulunur. Morfin benzeri bu doğal maddelerin sakinleştirici etkileri yanında ağrı dindirici özellikleri de vardır.

Bebeğin emzirme sırasında anneye yakın olması da psikolojik olarak rahatlatıcı etkiler gösterir. Aşı sonrası bebeği hemen emzirirseniz çoğu durumda ona aşının ağrısını unutturacağını göreceksiniz. Her bebek için en ideal besin, kendi annesinin sütüdür ve ilk altı ayda başka ek bir gıdaya gerek yoktur.

Ek Olarak D vitamini

Anne sütü alan bebeğe D vitamininden başka bir şey verilmemesi gerekiyor. Annenin ilk sütü olan 'kolostrum' bebeğin ilk aşısıdır. Süregelen adetlerin aksine ilk süt her bebeğe mutlaka verilmelidir.

Normal doğum yapan her annede, doğumdan hemen sonra bebeğin çıplak olarak annenin memeleri üzerine yatırılması, anne-bebek ilişkisinin hemen başlamasına, bebeğin huzurlu olmasına, emme başlayınca sütün daha erken ve bol gelmesine neden olur.

Anne sütünde bulunan maddeler, bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Mamalarda bağışıklık sistemini geliştirecek hiçbir maddenin bulunmadığını da vurgulamakta fayda vardır.

Anne sütü içerdiği bazı enzimlerle bebeğin daha kolay hazmetmesini sağlar. Anne sütü inek sütünden daha az protein içermesine karşın, içindeki tüm protein bebeğin dolaşımına geçer.

İnek sütündeki proteinlerin ise yüzde 50'si atık madde olarak bağırsaklardan atılırlar. Demir ve çinko anne sütünün varlığında bağırsaklardan kana daha kolay geçer.

Alerjiye Karşı Koruma

Anne sütü, bebekleri egzamadan da korur. Anne sütü ile beslenme alerjiye karşı korur ve bu koruyucu etki erişkinlik dönemine kadar sürer. Anne sütü ile bir ay ve daha uzun süreli beslenme hem gıda alerjilerini, hem de solunum yolunda ortaya çıkan alerjilere karşı koruyucudur.

Egzemaya karşı koruyucu etki özellikle altı ay ve daha uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerde daha belirgindir. Hatta çalışmalar kalıtımsal olarak alerji gelişimine yatkın bireylerde bile anne sütünün koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir.

Anne Sütü İdeal Bir Besin Kaynağı

Sindirim sistemi ile ilgili ishal gibi ciddi bir sorun yaşandığında, mama içeriğinin daha zor hazmedilir olması nedeni ile bebeğin mama ile beslenmeye devam edilmesi sakıncalı olabilir. Bu bebeklere genellikle elektrolit içeren sıvılar verilir.

Aksine anne sütü kolay hazmedilir, bağırsaklar üzerinde düzenleyici etkileri vardır ve bu nedenle ishalli bebeklere verilmesi tedaviye katkıda bulunur. Solunum yollarıyla ilgili sorunlar yaşandığında da bebeğin mama ile beslenmeye devam etmesi solunum yolundaki balgam ve yapışkan salgıların daha da artmasına neden olabilir.

Anne sütü ise içerdiği antikorlar nedeniyle, enfeksiyonları tedavi edici özelliğe sahiptir ve salgı artışına neden olmaz.

İhtiyaçlara Göre Değişim

Anne sütündeki yağ, karbonhidrat ve proteinlerin bebek için ideal bir bileşim olduğunu belirtmek gerekir. Mama üreten firmalar, sürekli olarak mama içeriğindeki miktarları değiştirerek anne sütüne benzetmeye çalışmaktadırlar. Gerçekte anne sütündeki miktarlar bebeğin ihtiyaçlarına göre sürekli olarak değişmektedir.

Anne sütüyle beslenen bebekler daha iyi bir sosyal gelişim gösteriyor ve 12. ayının sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütüyle beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütü ile beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha fazla olduğunu görülüyor.

Anne sütü ile beslenmiş çocuklarda egzama, alerjik hastalıklar, diş eti hastalıkları, kanser ve diyabet gibi hastalıkların daha az görüldüğü de açıktır. Anne sütü, en iyi besin, bebek-anne arasındaki en iyi psikolojik bağlantı yolu, bebeğin hastalıklardan korunmasında en güvenilir yoldur.

Prof. Dr. Türkan Patıroğlu

False