GeriEtkinlikler “Sharkan” ALANistanbul’da!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Sharkan” ALANistanbul’da!

“Sharkan” ALANistanbul’da!

Sanatçı Şevket Sönmez'in “Sharkan” isimli sergisi sanatseverlerle buluşuyor.

Şevket Sönmez büyük boyutlu resimleri ve video çalışmalarının birlikte kurguladığı “Sharkan” isimli 6. kişisel sergisi ile 19 Ocak - 11 Şubat 2011 tarihleri arasında ALANistanbul’da!

Sanatçı Şevket Sönmez, “Sharkan” isimli 6. kişisel sergisini nasıl hazırladığını anlatıyor:

“Daha önceki çalışmalarımda yapay ve doğal varoluş karşıtlıklarını, bireysel ve resmi tarih çatışmalarını kişisel geçmişimin merceğinden incelerken bu sergimde yoluma şerit değiştirerek devam ediyorum; pantografın yarı belgesel mantığı bu sergide rüyaları ve hayalleri çağrıştıran bir niteliğe bürünüyor. Arşivlenmiş mekan ve insan görüntülerinin yerini o mekanlarda kurulan hayallerin görüntüleri alıyor.

Videolarım belleğin kronolojik işleyişiyle anlık görüntülerin süperpozisyonunu kaynaştıran bir yöntemle oluşturuldu; tarihsel algının yapaylığıyla imgelerle çevrelenmiş kaotik bir yaşantının ifadesi imajları buluşturuyorum. Başı ve sonu olan, çizgisel bir hatta ilerleyen hayat tasavvuru, bir yöne doğru ilerleme duygusu, buna karşılık hiçbiri bir başkasından ne önce ne sonra duran sonsuz sayıda görüntüler. Üst üste yığılan imgeler; sonsuz ‘layer’ lar dünyası. Sergilediğim resimler söz konusu işleyişi pentüre aktarma denemesi.

Günümüzün endüstriyel üretim biçimlerindeki hızlı değişim ‘sanat’ algısını da kökten etkiliyor. Kitch ürün toptancılarının buluştuğu büyük bir ticari komplekste dolaşırken sadece bir çağdaş sanat fuarında ya da bir bienalde dolaşıyor gibi olmuyorsunuz, hayatınızın coğrafyasının üzerinde paraşütle uçar gibi oluyorsunuz.

‘Sanat’ mevhumunun konforlu ortamından uzak bir karmaşa dünyasına düşüyorsunuz. İşin ilginç yanı, paraşüt açık mı değil mi belli değil.”

Ayrıntılı Bilgi için:

Adres: Galip Dede Caddesi No: 24/11 Tünel – İstanbul

Tel: 0212 292 04 14

Web: www.alanistanbul.com 

False