GeriSağlık Seksi hissetmek için bunları yiyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seksi hissetmek için bunları yiyin

Seksi hissetmek için bunları yiyin
Abone Olgoogle-news

Ton balığı, egzersiz sonrasında tüketmek için harika bir seçimdir.

Yöneticinizden izin almak istiyor ve uygun fırsatı bulup söyleyemiyor musunuz? Ya da sabah trafikte sizi sıkıştıran ve üstüne üstlük hakaret eden adamda mı kaldı aklınız? Belki de sadece yorgunsunuz... Üstelik bazen sadece pozitif düşünmek de yetmiyor iyi hissetmek için. Peki bu durumda gıdaları yardıma çağıracağınızı biliyor muydunuz? Ve bunu denemek ister misiniz?

Daha mutlu olmak için: Bunun için şu 3 gıdaya özel önem vermeniz gerekir:

Somon

Somon veya benzeri yağlı balıklar hem ruh halini iyileştiren B12 vitamini hem de depresyonu önlemede yardımcı olan omega-3 yağ asidi içerirler. Omega-3 ayrıca beyindeki serotonin düzeyini yükseltir. B12 vitaminiyle birlikte serotonin, ruh halini iyileştirir ve rahatsızlık hissini azaltır. Ancak şunu unutmamakta fayda var; bir öğün balık yediniz diye hemen yüzünüzde güller açmayacak. Zaten istediğimiz de anlık değil, genel bir mutlu hissetme hali olduğu için, en doğrusu balığı belirli periyotlarla tüketmek ve ruh sağlığının yanı sıra beden sağlığımızı da korumak.

Muz

Muz, serotonin düzeyi üzerinde etkili olan B6 vitaminini içeriyor. Eğer düzenli olarak alkol tüketiyor veya düzenli olarak doğum kontrol hapları alıyorsanız, vücudun B6 vitamininin azalabileceğini unutmayın.

Tavuk ciğeri

Tavuk ciğeri beyinde 'iyi hissetme' ile ilgili kimyasalların üretiminde destekleyici olan folik asit açısından oldukça zengin bir besindir.

Hangimiz günün herhangi bir saatinde pilimizin bittiği hissine kapılıp, daha enerjik bir ruh haline girmeyi istemeyiz ki? İşte 'iyi gelecek' gıdalar...

Portakal, elma, soya sütü ve yoğurt

Bu yiyecekler yavaş sindirilen karbonhidratlardır. Bu sebeple vücut için daha uzun süreli bir besin kaynağı teşkil edip, enerji sağlarlar.

Ayçekirdeği

İçeriğindeki magnezyum sayesinde kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmelerini sağlar, kalp ritmini düzenler ve kemikleri güçlendirir. Magnezyumun aynı zamanda enerji metabolizması ve protein sentezi üzerinde de rolü vardır.

Ton balığı

Ton balığı, egzersiz sonrasında tüketmek için harika bir seçimdir. İçeriğindeki protein sayesinde, kasların yenilenmesini sağlar. Bunun yanı sıra vücutta atiklik kimyasallarının işleyişinde de rolü vardır.

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız

C vitamininden zengin taze meyve ve sebzeler sizin için oldukça yararlı olacaktır. Bu yorgunluk dönemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da iştahtaki azalmadır. Çünkü böyle dönemlerde bireyler çoğunlukla yemek yemek bile istemeyebilirler. Bunun için kivi, portakal, çilek, kuşburnu, yeşilbiber ve havuç gibi taze sebze ve meyveleri tüketerek yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çekingen olduğunuzu düşünüyorsanız

İçeriğindeki fosfor mineralinin etkisine bağlı olarak, bu gibi dönemlerde yüksek miktarda balık tüketimine özen göstermelisiniz. Haftada en az 2-3 gün, mevsiminde taze balık tüketebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli kuru baklagil yemekleri ve tam buğday içeriğiyle bulgur tüketimini artırarak, yaşadığınız çekingenlik duygusundan kurtulabilir ve kendinize olan güveninizin arttığını gözleyebilirsiniz.

Çok öfkeli olduğunuzu düşünüyorsanız

Kafein, vücutta serotonin hormonunu etkilediğinden, öfkeli olduğunuz dönemlerde kahve tüketiminizi azaltın. Bunun yanında kırmızı et tüketimini azaltıp, günlük fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohum tüketimini artırırsanız, giderek sakinleştiğinizi göreceksiniz.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle