GeriSağlık Şeker isteğinizi bastırmada en büyük yardımcı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şeker isteğinizi bastırmada en büyük yardımcı

Şeker isteğinizi bastırmada en büyük yardımcı
Abone Olgoogle-news

Aşırı tatlı tutkunları bu isteklerini bastırmak adına mutlaka tüketmeli!

Aşırı tatlı tutkunlarının bu alışkanlıklarını nasıl bastırmaları gerektiği konusunda bilgi veren Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, şeker isteğinin kuru kayısı yiyerek önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

Şeker olan gıdaları sıralayacak olursak; Tüm şekerli tatlılar, çikolata, beyaz un ile yapılmış tüm hamur işleri, kek, çörek, börek, pirinç pilavı, muz, mısır, patates, havuç, çok şekerli meyveler ( incir, üzüm, kavun gibi)…

Burada sözünü ettiğimiz şeker, bilmediğimiz şekerleri de içeriyor. Tatlı yersek, kan şekeri yükselir ve vücut insülin üretir. Kan şekeri ne kadar yükselirse o kadar insülin üretilmiş olur ve bir o kadar da karbonhidratlar yağa dönüşür.

Şeker yerine hangi doğru karbonhidratları tüketmeliyiz?

Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı(az yağlı), makarna yerine kepekli makarna veya tam integral makarna, şeker yerine 2 kuru kayısı veya 1 adet hurma, fındık yerine leblebi, beyaz ekmek yerine çavdar, yulaf veya tam buğday ekmeği, beyaz un yerine tam buğday unu, çok tatlı bir incir yerine şeftali veya nektarin, kırmızı elma yerine yeşil elma tercih etmeliyiz.

Şekerimizin düştüğünü nasıl anlarız?

Yemekten hemen sonra canımız tatlı isterse, yemekten hemen sonra uykunuz geliyorsa, gün içinde başınız ağrıyorsa dikkat! Lütfen kan şekerinizi ölçtürün ve işlenmemiş karbonhidratları tüketiniz.

İHA
 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle