GeriSağlık Sarımsak yemek için 9 neden
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarımsak yemek için 9 neden

Sarımsak yemek için 9 neden
Abone Olgoogle-news

Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.

Uzmanlar, sarımsağın içerisinde bulunan ‘allisin’ maddesinin yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğunu belirterek; kolesterolden şekere, kanserden damar sertliğine kadar günümüzde de birçok rahatsızlığa şifa olduğunu vurguladı.

Alerjisi ile mide rahatsızlığı olan kişiler dışında herkesin güvenle sarımsak tüketebilir. Sarımsak yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı korudu. Kanser, şeker, damar sertliği, kolesterol ve tansiyon gibi birçok hastalığa karşı da faydalı.

Sarımsağın sağlığa faydaları

 1. Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşiği, çeşitli enzimler ve amino asitler, flavonoidler mineraller, A vitamini , B ve C vitaminleri içermektedir.
 2. Sarımsak, prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani probiyotikler dediğimiz vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını arttırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.
 3. Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 4. Sarımsak kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseriti düşürmektedir.
 5. Tansiyonu yüksek olan kişiler de, sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır. Çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.
 6. Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalar; düzenli sarımsak yiyenlerin, sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine % 50 daha az yakalandığı göstermiştir.
 7. Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur.
 8. Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar.
 9. Sarımsak sigaranın, kirli hava koşulları ve çeşitli kimyasalların vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesi içinde çok önemlidir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcı görev alır.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle