GeriSağlık Sakin olun, telaşa kapılmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakin olun, telaşa kapılmayın!

Sakin olun, telaşa kapılmayın!

Dünya İlk yardım Günü’nde acil müdahaleler ile ilgili uzmanından öneriler…

Bilinçli yapılan ilk yardımın oldukça önemli olduğunu belirten Acil Sağlık Operasyonlarından Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, 13 Eylül Dünya İlk Yardım Günü’nde konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtlandı ve bilinmesi gerekenleri anlattı.

İlk yardım, herhangi bir hastalık ya da kazadan sonra, olay yerine sağlık personeli gelene kadar ya da hastanın kendi olanaklarıyla sağlık kuruluşuna varmasına kadar geçen sürede yapılan girişimlerdir. Bu girişimler ilaçsız ve tıbbi araç gereç yardımı olmadan yapılır.

İlk yardım müdahalesinde ilk yapılması gereken nedir?

İlk yardımda öncelikli olarak yapılması gereken 3 aşama vardır. Bunlar; hastayı /kazazedeyi güvenceli yere almak, (kaza yerinde gerekli emniyet tedbirleri almak), teşhis koymak /ilk yardım yapmak ve ambulans çağırmaktır.

İlk yardım müdahalesine başlamadan önce çevre güvenliğinden emin olunmalıdır. Bunun nedeni olası başka kazaları önlemektir. Bu nedenle eğer hastanın ya da kazazedenin bulunduğu yerde başka bir kaza olma olasılığı varsa kişi dikkatli bir şekilde oradan uzaklaştırılmalıdır.

Herkes ilk yardım müdahalesi yapabilir mi?

İlk yardım müdahalesinde bulunacak kişinin bilinçli olması gerekir. Aksi taktirde yapılacak en ufak bir hata bile ölümle sonuçlanabilecek durumlara neden olabilir. Bu nedenle hasta ya da yaralının yanında bulunan kişi oldukça dikkatli olmalıdır.

İlk yardım uygulaması nasıl yapılır?

 • Öncelikle sakin olun, telaşa kapılmayın.
 • Hastanın nefesini dinleyerek hissetmeye çalışın.
 • Solunum yollarının devamlılığını sağlamak için ağız ve burunda yabancı bir cismin olup olmadığını kontrol edin. Eğer tıkayan bir nesne görürseniz, parmaklarınızı kollayarak bu cismi çıkartın.
 • Eğer kanama varsa, kanama olan bölgeye baskı uygulayın.
 • Eğer kopan bir uzuv söz konusuysa, kopan parçanın bulunarak hastanın en fazla dört-altı saat içinde bu parça ile birlikte bir hastaneye ulaştırılması gerekir. Kopan uzvu, serum fizyolojik ile yıkadıktan sonra steril bir torbaya koyun. Bu torbayı içi buz dolu ikinci bir torbanın içine yerleştirin.
 • Eğer omurilik yaralanmasından veya kırıklardan kuşkulanılıyorsa, hasta kesinlikle kıpırdatmamalı ve ilk yardım ekipleri gelene kadar beklenmelidir.
 • Kaza geçiren kişinin kalbi durmuşsa, kanı bütün vücutta rahatça dolaşamıyorsa ve kan kaybına yol açacak önemli bir yara varsa yaşamsal tehlike söz konusudur. Bu nedenle, ilk yapacağınız şeylerden biri de yaralının kalbini dinleyerek atıp atmadığını denetlemek olmalıdır. Eğer kalp durmuşsa yeniden çalıştırabilmek için dıştan kalp masajı yapmak gerekir. Ama bu çok güç bir tekniktir ve yalnızca doktorlar ya da uzmanlaşmış kişiler uygulayabilir. 

False