GeriSağlık Sahte Bal Tehdidi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte Bal Tehdidi

Sahte Bal Tehdidi

Sıcak bölgelerdeki nektarların kuruması bal üretimini düşürdüğü için bal fiyatlarında artış oldu.

Sıcak bölgelerdeki nektarların kuruması bal üretimini düşürdüğü için bal fiyatlarında artış oldu. Bu durumun fırsatçıları harekete geçireceğini dile getiren Eskişehir Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gürbüz Turhan, sahte bal uyarısında bulunuyor.

“Bazı insanlar nişasta bazlı glikozu arılara vererek petekli bal üretiyor. Hakiki balın kilogramı 25-30 lira arasında satılıyor. Ancak piyasada 3-5 kilogramını 15-20 liraya satanlar var. Ucuz bal satanlar sahte ve glikoz balı satıyor. Bunlar tüketiciyi kandırıyor. Bir kilogram balı 20 liraya üretiyoruz. Üreticinin elindeki bal bitmek üzere. Bunu fırsat bilenler balın fiyatını artırmaya çalışıyor. Sahte bal yapanlara karşı önlem alınmalıdır.”

Gerçek Balın Üretimi

Gerçek balın üretimine dair bilgiler de veren Turhan, şunları kaydetti:

“Bal üretmek çok zor bir hizmet, masrafı da çok. Geçen yıl arılarımız kışa güçlü girmişlerdi. Fakat yapılan hesaplar ve iklim verileri tutmadı. Hava sıcaklığı çok yüksek oranda seyretti. Bazı bölgeler oldukça fazla yağış aldı. Bu da bal verimini olumsuz etkiledi. Bu yıl kovan başına ortalama 20-25 kilogram bal aldık. Arılarımızı 2011 üretim yılı için kışlatmaya soktuk. Onların hazırlığını yapıyoruz. Önümüzdeki yıl havalar iyi giderse arılarımız iyi üretim yapar, ancak çok ümitli değilim. Yavrulama dönemine giren arılar, haziran ve temmuz ayındaki yüksek sıcaklıkla birlikte bala dönmeye çalıştı. Ancak, sıcak bölgelerdeki nektar kuruduğundan bal verimi düştü. Bu da fiyatların artmasına neden oldu.”

False