GeriSağlık Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin!

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin!

Bu besinler ile sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlanması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Hilal Batmaz, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt için 12 önemli besini sıraladı...

Sağlıklı bir cilt sağlıklı beslenme ile mümkün olur. Vücudumuz yediklerimize hemen cevap verir. Cips yedikten sonra ertesi gün yüzünde sivilce çıkmayanımız var mı merak ediyorum? Ya da içiniz rahat bir şekilde bir paket çekirdeği bitirdiğiniz oldu mu hiç? 


İŞTE SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN TÜKETMENİZ GEREKEN 12 BESİN;

1-SU

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

İnsan vücudunun yaklaşık %60-70’i sudan oluşur. Hatta prematüre bebeklerde bu oran %90’dır. Yaşlandıkça vücut suyu azalır ve deri elastikiyetini kaybeder. İşte bu kırışıklıkların ve yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biridir. Yeterli hidrasyon için günde 8-10 bardak su için.


2-BADEM VE CEVİZ

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Yağlı tohumlar E vitamininden, omega-3’ten ve organik yağ asitlerinden zengindir. Bunlar hücre bütünlüğünün korunmasında önemli görevlere sahiptir. Hücre zarını güçlendirerek toksinlerin hücre içerisine girişini engeller ve böylece hücrenin zarar görmesini engeller. Ayrıca içerdikleri Cu(Bakır) minerali sayesinde kolajen yapımını destekler. Bu da daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.


3-YEŞİL ÇAY

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

İçerdiği epi-gallo –kateşin-3-gallat adı verilen bileşen sayesinde güçlü bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Böylece serbest radikallerin ciltten uzaklaştırılmasında etkilidir. Cildi güneşe bağlı cilt hasarından korur. Kızarıklıkları önler.


4-KIRMIZI-SARI-TURUNCU RENKLİ SEBZE-MEYVELER

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Havuç, bal kabağı, cennet hurması, domates, kayısı, kavun, şeftali… İşte bu sebzeler yüksek karetenoid içerikleri sayesinde cildin güneşe karşı hassasiyetini azaltır. Serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller. Domateste bulunan likopen, antioksidan özelliği ile cildi hem güneş ışınlarından hem de çeşitli faktörlerle oluşan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korumaktadır. Almanya’da yapılan bir çalışmada, likopenin cildi yumuşatmada da etkili olduğu belirtilmiştir. Likopen cildi güneşin olumsuz etkilere sahip olan UV ışınlarına karşı korur.


5-AYÇEKİRDEĞİ VE KABAK ÇEKİRDEĞİ

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Kabak çekirdeği Arginin adı verilen amino asit bakımından zengindir. Arginin, vücutta kolajen sentezini artırır böylece cildin sıkılaşmasını sağlar, yaşlanmasını geciktirir. Yumuşak dokuların dayanıklılığını artırır, yara iyileşmesini hızlandırır. Bir anti-aging sistemi olan büyüme hormonunu uyararak yaşlanma sürecini geciktirir. Bu iki besin, içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildi serbest radikallere karşı korur. Hücre yenilenmesini olumlu etkiler.


6-PORTAKAL

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

İçerdiği C vitamini sayesinde kolajen sentezini artırır ve cildi yaşlanmaya karşı korur. Elastikiyetini artırır, kırışıklıkları azaltır.


7-YEŞİL SEBZELER

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

İçeriğindeki C vitamini kolajen sentezini uyararak deri dokusunun gelişimini sağlar. Yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Ayrıca posa içeriği yüksek bu sebzeler vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder ve cilde parlaklık kazandırır.


8-YULAF

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Yüksek posa içeriği sayesinde kan şekerini dengede tutar. Eğer kan şekeri yükselirse vücuttaki androjen seviyesi yükselir ve bu da kırışıklara yol açar. Yara iyileşmesini olumlu yönde etkiler.


9-NAR

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

İçerdiği polifenoller sayesinde cildi serbest radikallere karşı korur, kan akışını düzenler. Böylece cilde canlı ve pembe bir görünüm kazandırır.


10-SOYA

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Kolajen üretimi destekleyerek ve elastin liflerin tamir ederek cildin sıkılığını artırabilir. Cilt yaşlandıkça bu lifler zayıflar ve sarkmaya neden olur. O yüzden diyetin kolajen ve elastin liflerden zengin olması önerilir. Yapılan bir araştırmada, soya izoflavon özünün ultraviyole ışınların hasarına karşı da koruyucu etkiye sahip olduğu bulunmuştur.


11-BARBUNYA

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Yüksek çinko içeriği sayesinde cilt lekeleri üzerine olumlu etkileri vardır. Barbunya yoğunlaştırılmış tanen olarak da bilinen proantosiyanidinlerden zengindir. Bu flavanodilerin güçlü antioksidan etkisi sayesinde ciltteki E ve C vitaminlerini serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur. Kılcal damarları korurlar. Böylece dolaşım daha hızlı olur ve cilt sağlığı korunur. Toksinlerin ve atıkların dermis ve epidermis denilen cilt katmanlarından uzaklaştırılmasını hızlandırır.


12-ZEYTİNYAĞI

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

Cildi korur, pürüzsüzleştirir. Kırışıklıklara yol açan mikro inflamasyonu azaltır.


UZAK DURMANIZ GEREKENLER!

ALKOL

Alkol vücuttan su atımını artırır ve hücreleri yorarak yaşlandırır.

KAFEİN

Siyah çay, kahve ve kolalı içeceklerde bolca bulunan kafein, vücuttan suyla birlikte minerallerin de atılmasına sebep olur. Susuz kalan vücut metabolik aktivitelerini gerçekleştirmede zorlanır, yorulur. Kafein midede asit üretimini artırır ve mide rahatsızlıklarına yol açar. Bu da cildin ışıltısını kaybetmesine sebep olur.

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

ŞEKER

Fazla şeker tüketimi cildin elastikiyetini azaltarak kırışıklıkları artırır. Yüksek kan şekeri androjenik hormon salınımını artırır. Bu da kırışıklıkları ve yaşlanmayı hızlandırır.

TUZ

Sağlıklı bir insanın ortalama günlük tuz ihtiyacı 3-4 gramdır. Türkiye’de ise günlük ortalama tuz tüketimi 18 gramdır. Fazla tüketilen tuz vücutta su tutulumuna sebep olacaktır. Bu da ellerde, ayaklarda, bileklerde terleme, karın bölgesinin genişlemesi, ani kilo değişiklikleri ve hızlı kilo alımına sebep olabilir. Gözaltı morlukları, torbaları ve yüzdeki şişliklerin başlıca sebeplerinden birisi de fazla tuz tüketimidir. 


ASİTLİ YİYECEKLER

Kolanın içerisinde bulunan fosforik asit cildin hızlıca yaşlanmasına sebep olur. Bununla birlikte kemik için olumsuz etkilere de sahip. Yapılan çalışmalar, fosforik asit içeren asitli içecekler tüketen kişilerin daha az kemik yoğunluğuna sahip olduğunu göstermiştir. Bu da osteoporoz riskini artıran bir durumdur.

 

Sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 12 besin
 

GENEL BESLENME ÖNERİLERİ

 • Yediklerinizden zevk alın,
 • Güne kahvaltıyla başlayın,
 • Gün içerisindeki su tüketiminize dikkat edin,
 • Çeşitli yiyecekler yiyin,
 • Tükettiğiniz yiyeceklerin miktarına dikkat edin,
 • Yemeklerinizi yavaş yiyin,
 • Lifli besinlerin tüketimini artırın,
 • Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin,
 • Çok yağlı yiyecekleri az tüketin,
 • Şekerli yiyecekler ve meşrubatlardan kaçının,
 • Tam tahıllı ürünler tercih edin,
 • Üç beyazdan kaçının.
 • Bol yeşillik tüketin.
 • Haftada 200 dk yürüyüş yapın.
 • Yorgunluğunuzu yürüyüş yaparak hafifletebilirsiniz. Nasıl demeyin, deneyin ve görün.
 • Probiyotik ve prebiyotik açısından diyetinizi zenginleştirin. Kefir ve çiğ lahana bu konuda size çok yardımcı olacak.

Diyetisyen Hilal Batmaz 

False