GeriKişisel Bakım Sağlıklı Bir Cildin 5 Kuralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı Bir Cildin 5 Kuralı

Sağlıklı Bir Cildin 5 Kuralı

Cildiniz sağlıklı görünsün ve bunu uzun süre korusun istiyorsanız işte tavsiyeler.

Cildinize bilinçli bakarsanız parlaklığını ve sağlıklı görünümünü uzun süre koruyabilirsiniz. Eğer cilt bakımına zaman ayıramıyorsanız temel kurallara uyarak derinize yeterli bakım sağlayabilirsiniz.

Bilinçli deri bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı cildinizin doğal yaşlanma sürecini geciktirecektir ve birçok deri problemini engeller. Dermatoloji Uzmanı Dr. Can Cengiz, baharla birlikte cilt bakımında yapmamız gerekenleri ve doğru bildiğimiz yanlışları anlattı...

[fotogaleri=81]

5 Olmazsa Olmaz Kural

1.Güneşten Korunun

Cilt sağlığınız için en önemli madde güneşten korunmaktır. Çocukluktan beri bilinçsiz şekilde güneş ışığına maruz kalan kişilerde çillerde artış, güneş lekeleri, düzensiz bir cilt rengi (Hem koyu hem açık lekelenmeler) ciltte kuruluk, ince kırışıklarda artış, ciltte kabalaşma ve en ciddi cilt hastalılarından birisi deri kanserleridir (Bu hastalıklardan en zararlısı ve en önemlisi Malign melanom).

2. Geçen Yıldan Kalan Kremlerinizi Kullanmayın

“Geçen seneden güneş koruyucu kalmış bu sene de kullanabilirim” dediğiniz zaman az miktarda güneş koruyucu kullandığınız belli olmuştur. Bir erişkin yeterli miktarda güneşten koruyucu sürerse 1 tüp güneşten koruyucu 5-7 günde tüketilir. “Ama güneş vitamin D sentezi için gereklidir” diyenlere de bunu eklemek şart. Ortalama 15 dakika haftada 3 kez vitamin D sentezi için yeterlidir. Yüzümüzden ve ellerimizden aldığımız güneş miktarı buna yeter. Yeterli miktarda güneş koruyucu kullanmadığınızda şişenin üstünde yazan koruyucu özelliğini sağlayamazsınız. SPF 20’yi yetersiz miktarda sürerseniz hiç sürmemiş gibi yanarsınız

3.Sigaradan Uzak Durun

Sigara cildinizin en üst bölümünde bulunan kılcal damarlarınızın daralmasına neden olarak cildinizdeki dolaşımı ve buna bağlı olarak cildinizin oksijenasyonunu ve beslenmesini azaltır. Nikotin kolejen ve elastin sentezini ve yapısını etkilediği için cildimizde esneklik ve gerginlik kaybı oluşur. En son olarak sigara içenlerde tekrarlayan yüz mimiklerine bağlı olarak özellikle ağız çevresinde sigara çizgileri dediğimiz göz çevresinde gözlerimizi dumandan korumak için kısmaya bağlı olarak çizgiler gelişmektedir.

4. Sağlıklı Beslenin

Düzenli ve sağlıklı beslenme hem kendinizin daha iyi hissetmenizi hem de cildinizin daha iyi görünmesini sağlar.

5. Stresten Uzak Durun

Stres ve uykusuzluk cildinizi hassaslaştırır ve alerji, ürtiker ve sivilce artışına sebep olur. Stres tüm vücudunuzu etkiler ve cildinizde bunun ilk belirtileri görülebilir. 

False