GeriSağlık Sağlık ve Güzellik İçin Domates!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık ve Güzellik İçin Domates!

Sağlık ve Güzellik İçin Domates!

Macar kadınlarının güzellik sırlarını çözdük!

Macar kadınlarının güzellik sırlarını çözdük! Yaz aylarının en lezzetli sebzelerinden domatesin aynı zamanda da güzellik kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Domateste bulunan ve kırmızı rengi veren likopen maddesi en iyi antioksidandır, ılık domates maskesi cildi gergin tutarak güzelleştirir.

Domates cilt sağlığı açısından çok önemli. Domatesin içindeki likopen, yağ ve ısıyla etkisini artırır. Sabahları kahvaltıda soyulmuş ve zeytinyağı dökülmüş domates sağlık açısından çok faydalıdır.

Likopen bilinen en etkili antioksidandır ve en fazla domateste bulunur. Salça ve ketçap da bol miktarda likopen içerir. Greyfurt, kuru kayısı ve karpuzda da likopen vardır ama içerdiği madde domates kadar yoğun değildir.

Bol Bol domates suyu içmenin yanı sıra, makarna da bol ketçapla yenebilir. Ciltlerinin güzelliğiyle ünlü Macar kadınlarıyla ilgili bir araştırma sonucunda yüzlerine ılık domates maskesi sürdükleri ortaya çıktı. Domates cildi gergin tutarak kırışıklıkları önler.

Likopen, vücutta kansere neden olan serbest radikallerin dolaşımına da engel olur. Alzheimer, osteoporoz ve deri hastalıklarını önlemede de likopen çok önemlidir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Erkan Erdal

False