GeriKişisel Bakım Saç Şekillendirici Aletler ve Etkileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç Şekillendirici Aletler ve Etkileri

Saç Şekillendirici Aletler ve Etkileri

Güzelleşirken saç sağlığınızı koruyun.

Saçları düzleştirme ya da dalgalandırma amacıyla kullanılan aletlerin saça zararı var mı? Tasarım ve Renk Koordinatörü Orhan Bademli, kullanılan yöntemleri ve etkilerini anlattı.

Saç düzleştiricileri aynı zamanda saçı dalgalandırma ürün gruplarıdır. Eskiden bu tip ürünler, kişilerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayamamakta ve çoğu zaman istenilen performansı sergileyememekteydi. Saç boylarında tahribat yaratmakta, kurumasını ve kırılmasını tetiklemekteydi. Bu tip ürünler, çok kıvırcık saçlı kişiler için birer mucize gerçekleştirmekten ziyade, sadece beklentilere küçük katkılarda bulunabiliyordu. Saçın yapısını bozarak, başka bir formata sokmaktaydı.

Küçük bir örnek vermek gerekirse, önceleri bu ürünlerin içinde yer alan katkı maddeleri, sülfit asit ile saçın kükürt köprülerini koparıp, oksijen ile bağlayarak, düzleşmiş formatı sağlayabiliyordu. Bunu elde edebilmek için de alçı ve un gibi ürünler kullanılarak, yapılıyordu. Bu da saçın kütüküla bölgesi dediğimiz, dış kısmında yırtılma, kırılma, kuruma ve çatal çatal olma gibi saçın deforme olma sorununu ortaya çıkartıyordu. Sonrasında ise müşterilerimizin saçlarını defrüzeden bir müddet sonra kesmek zorunda kalıyorduk. Çünkü saç uç boyların bozulma, normal bozulmanın iki katı daha kötü oluyordu.

Anormal bozulmalar zaman içinde bu tarz ürünlere yönelik arzı en aza indirdi. Ve birçok kuaför arkadaşımız, müşterilerinin saçlarında tahrifatı yüksek olduğu için bu defrizeyi önermiyorlardı.

Yeni Uygulama Daha Verimli

Şimdi de defrize yerine keratin adı altında aynı familyanın teknolojisi olan ürünler var. Bu ürünler çok yüksek performansa sahip. Özellikleri saç dokusuna zarar verse dahi, kendi kendini tamir edebilmekte. Bu işlem görmüş saçlarla ilgili hem saç liflerinde değişimi sağlıyor hem de eski formatına getirebiliyor. İşlem görmüş bir saç ise belirli bir dönem için saçta istediğimiz performansı sağlıyor.

İşlem görmemiş doğal saçlar da ise (örneğin hafif dalgalı ince kırılmaya meyilli olanlarda) bu tür kimyasal işlemler, saç dokularında deforme bölgeler yaratabilmekte ve saça zarar vermektedir. Bundan dolayı bu tip işlemleri fazla tercih etmiyorum. Eğer saçımız çok firize veya kıvırcık dokuya sahip ise ve düz saça olan ilgimizi kontrol altına alamıyorsak, doğal saça da keratin kompleks sistemini kullanılabilir.

False