GeriEtkinlikler “Rüzgar Yabanidir” sergisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Rüzgar Yabanidir” sergisi

“Rüzgar Yabanidir” sergisi
Abone Olgoogle-news

Sergi Amerikan Hastanesi “Operation Room”da!

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”, 7 Nisan–27 Mayıs 2012 tarihleri arasında, Hayal İncedoğan’ın ilk kişisel sergisi “Wild is the Wind / Rüzgar Yabanidir” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Hayal İncedoğan, bugüne kadar ağırlıklı olarak tuval resmi olmak üzere, fotoğraf, enstalasyon ve yeni medya gibi farklı alanlarda çalışmalar gerçekleştirmiştir. İlk dönem işleri çektiği fotoğraflardaki form ve biçimleri soyutlayarak, motifin güncel yorumları üzerinde deneysel bir dille gelişen non-figüratif çalışmalarla ilerlerken, güncel işleri çoğunlukla büyük ölçekli ve atmosferik tuval resimlerinin yanı sıra farklı malzeme ve teknikleri kullanarak ürettiği karışık teknik -mixed media- çalışmalar olarak ön plana çıkıyor.

Sergi, ismini ve esinini 1957 tarihli “Wild is the Wind” adlı şarkıdan ve şarkının David Bowie ve Nina Simone yorumlarından alıyor. Sergideki çalışmalar, şarkının içine sürüklediği karanlığa, umutsuzluk ve melankoliye eşlik edip, aşkla öldüren, uyuşturan ama bir o kadar da başkaldıran bir ruh halinin korkusuzca peşinden gitmeyi öneriyor.

“Wild is the Wind / Rüzgar Yabanidir” başlıklı sergi Hayal İncedoğan’ın son bir yıl içindeki üretimlerini bir araya getiriyor. Bu sergiyle, duygunun forma nasıl dönüşebileceği üzerine bir araştırmayla gelişen, yeni bir tavır ve teknikle çalışan sanatçı, karşıt duygu durumlarının insan üzerinde bıraktığı izler ve dönüşümler üzerine yoğunlaşıyor. Sergi izleyiciyi, müzik sinema ve edebiyat gibi farklı üretim alanlarından da beslenen tuval resimlerinin yanı sıra enstalasyon ve video çalışmalarının da yer aldığı bir kurguyla karşılıyor. Ayrıca İncedoğan bu sergiyle, günümüz sanatı içinde kolektif ruhun oluşturduğu eklektik detay ve motiflerin kişisel ifade ve yorumlarını gerçekleştirmesiyle, resminin biçimsel sınırlarını zorluyor.

Sergi kapsamında, Fatoş Üstek ve Didem Yazıcı’nın sanatçı ve sergiyle ilgili metinleri ile sanatçının bugüne kadar ürettiği çalışmalardan örneklerin yer aldığı bir katalog yayımlanıyor.

Telefon: 444 3 777

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle