GeriSağlık Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı?

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı?

İşte size pratik çözümler…

Günlük yürüyüşünüzü yapmak için sabah erken kalkmaya üşeniyor veya eve dönüş yolunda spor merkezine uğramamak için bahaneler mi yaratıyorsunuz?

Kendini egzersiz yapmaya adamış olanlar bile zaman zaman bu rutinden sıkılırlar. Motivasyonun azalması, hareketlerin kısa kesilmesi ve ilk zamanlardaki heyecanın kaybolması, vadesini doldurmuş bir egzersiz programının belirtileridir.


HIZLI ÇÖZÜM

Önce, sizi gerçekten neyin sıktığını belirlemek için egzersiz rutininizi değerlendirmeye alın. En sevdiğiniz aktivite üzerine yeni bir varyasyon örneğin; step-aerobik yerine kickbox, veya makinede çalışma yerine serbest ağırlık kaldırma gibi artık tadı kaçmış olan rutin egzersizlerinize yeni bir soluk getirmek için yeterli olabilir.

Eğer devamlı iç mekanlarda egzersiz yapıyor, koşu bandında veya kondüsyon bisikletinde kilometreler kat ediyorsanız, biraz manzaranızı değiştirin ve çalışmanızı dışarıya taşıyın. Patikalarda dere-tepe koşun, yürüyün, bisiklete binin.

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı


DAHA BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER

Rutin egzersizlerinize yeni boyutlar getirmek yeterli olmuyorsa, daha büyük değişikliklerin zamanı gelmiş demektir. Tamamen farklı, yeni bir aktiviteye başlayın. Mesela, şimdiye kadar hep tek başınıza çalıştıysanız, voleybol veya basketbol gibi bir takım sporuna başlayın. Ya da hep yapmaya çekindiğiniz bir aktiviteye yazılın. Maceraya olan susuzluğunuzu bir kaya-tırmanışı kursunda gidermek gibi…

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı


YOL ARKADAŞI BULUN

Egzersiz arkadaşlığı, günlük rutine sosyal bir boyut katar. Hemen her spor dalının veya aktivitenin bir kulübü ya da kursu vardır. Özellikle aradığınız bir aktivite varsa çevrenizdeki jimnastik salonlarına ve spor kulüplerine sorun. Kalabalık bir ortamda olmak, aynı zamanda meziyetlerinizi geliştirmek için sizi zorlar.

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı


KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN

Çoğu kişi egzersizi sadece vücut şeklini korumak için yapar ki zaten bu da genellikle yeterli bir motivasyondur. Ama bir hedef belirlemek, örneğin 10 kilometrelik bir kros yarışına katılıp bitirmek veya boğazı yüzerek geçmek, yaptığınız egzersize özel bir anlam katacaktır.

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı


BİR MOLA VERİN

Bazen, gerçekten de egzersize biraz ara verme ihtiyacı duyarsınız. Durum buysa günlük rutininizi bırakın ve başka aktivitelere yönelin. Hatta önceden yapmaktan en çok hoşlandığınız aktivitenin pabucunu dama atacak bir yenisini bile bulabilirsiniz.

Bıkkınlığa karşı bir kez savaşa giriştiğinizde, egzersizin sıkıcı ve sıradan hale gelmesinin önüne geçecek hileleri de öğrenmeye başlayacaksınız. Yeni bir spor dalı, yeni kurslar, yeni arkadaşlar...  

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı

False