GeriÇocuk Sağlığı Rotavirüs ishali ölüme yol açıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rotavirüs ishali ölüme yol açıyor

Rotavirüs ishali ölüme yol açıyor
Abone Olgoogle-news

Bebek ölümlerinin %25'i, rotavirüs ishalinden dolayı gerçekleşiyor.

Rotavirüs, ağır su kaybına (dehidratasyon) sebep olan ağır ishalin en sık nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Rotavirus ishali, dünyada yılda 500.000 bebeğin ölümüne yol açıyor, bu oran ishale bağlı ölümlerin %25’i demek oluyor. Rotavirus ishalinden ölümlerin %98’i ise gelişmekte olan ülkelerde görülüyor.

Böylesine tehlikeli bir mikrobun, aşısı uzunca bir süredir mevcut olup Türkiye’de de isteğe bağlı olarak uygulanıyor. Rotavirüs ishallerinin %95’i, 5 yaşın altındaki çocuklarda gelişiyor.

Nasıl Bulaşıyor?

Virüs, hava yolu veya temas ile bulaşabilir. Esas bulaşma yolu uygunsuz hijyenik şartlar ve fekal-oral (ağız dışkı) yoludur.

Hayvanlardan insana bulaşma söz konusu değildir sadece insanlar birbirine bulaştırabilir. Rotavirüs, ellerde birkaç gün canlı kalabilir, o bakımdan hijyen yani ellerin sık ve usulüne uygun yıkanması çok önemlidir. Rotavirus ishalleri, 3-24 ay arası bebeklerde ağır seyreder.

Belirtileri Nelerdir?

Rota ishalleri; tipik olarak aniden ateş, kusma, ishal ile başlar. Bunların bir kısmı kendiliğinden düzelirken, 3 aydan sonraki enfeksiyonların bir kısmı ölüme kadar gidebilen tablolar gösterebilir. Spesifik bir tedavisi yoktur, destek tedavisi ve komplikasyon tedavisi önemlidir.

Rotavirüs Aşısı

Aşı, 6 hafta-6 ay arası bebeklere 1-2 ay arayla 2 doz olarak ağız yolundan verilir. İlk dozun 3 ayın altında yapılmasında fayda var. Son, yani 2. dozun 6 ayı geçirmeden yapılması önerilir. Ağır ishal geçiren bebeklerde aşı ishal sonrası yapılır. 2 doz aşı yapılan bebeklerde ilk 1 yıl içinde şiddetli rotavirüs enfeksiyonuna karşı koruyuculuk %90, 2.yılda ise %83 kadardır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr.Suat Erkmen

False