GeriKişisel Bakım Rengarenk Tırnakların Altındaki Tehlike
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rengarenk Tırnakların Altındaki Tehlike

Rengarenk Tırnakların Altındaki Tehlike

İlk bakışta güzel ve bakımlı görünen bu tırnakların altında hastalıklı eller yer alabiliyor.

Rengarenk ojeli, manikürlü tırnaklar… İlk bakışta güzel ve bakımlı görünen bu tırnakların altında hastalıklı ya da tedaviye muhtaç eller yer alabiliyor.

Uz. Dr. Ahmet Arpacı, tedavisi çok da kolay olmayan tırnak hastalıkları ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tırnaklar için Beslenme Önemli

Vücutta meydana gelen demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikliği durumlarında tırnaklarda bir takım bozukluklar meydana gelmektedir. Tırnaklarda kırılma, kabalaşma, çatlama ve tabakalaşma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kırmızı et, süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesi şart. Fakat beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda bu eksiklikleri karşılamak amacıyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir.

El Kremi Kullanılmalı

Tırnağın yüzde18’i sudan oluşmaktadır. Su yapısını dengelemek için de nemlendirici balsam türü krem ve solüsyonların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca kişinin elini çok fazla deterjanla temas ettirmemesi de gerekmektedir.

Manikür Pediküre Dikkat

Tırnak hastalıklarının önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekir. Çünkü tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerekmektedir.

Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Olur

Kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kısmı cilde zarar vermektedir. Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır.

Tedavisi En Zor Mantarlar: Tırnak Mantarları

Tırnağı hastalandıran en önemli nedenlerin başında mantarlar gelmektedir. Tırnak hastalıklarının yüzde 60’ı mantarlardır. Tırnağın serbest kenarından girer. Islaklık, nemlilik, karanlık, kapalılık, dar ayakkabı, travma ya da sıkışmayla, başkasının ayakkabısını giymekle, ve manikür-pedikürde vücuda girmektedir. Şayet kişinin vücut direnci düşükse, şeker hastasıysa, uzun süre antibiyotik kullandıysa ya da kortizon kullanmışsa bu mikropların vücuda girmesine ortam hazırlar.

İşte Sağlıklı Tırnakların Sırrı

• Tırnakları kısa kesmek gerekmektedir.

• Manikür ve pediküre dikkat etmek şart.

• Elleri ve ayakları nemli bırakmamak gerekir.

• Tırnak yemek enfeksiyonlara ortam hazırlar.

• Aşırı antibiyotik ve kortizon tüketimi tırnak yapısını bozar.

• Başkalarının terlik ya da ayakkabılarını giymek sakıncalıdır.

• Beslenmeye dikkat etmek, et, süt ve balık ürünlerinden tüketmek gerekmektedir.

False