GeriÇocuk Sağlığı Reklamların çocuklar üzerindeki etkileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reklamların çocuklar üzerindeki etkileri

Reklamların çocuklar üzerindeki etkileri

Reklamlar çocukları yanlış beslenmeye yönlendiriyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Mustafa Değirmencioğlu, çocukların kendileri ile ilgisi bulunmayan otomobil ve banka kartı gibi ürünlerin reklamlarında öğe olarak kullanıldıklarını, reklamları yapanların bu konuda bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

4 yaş öncesindeki çocuklar için reklamlar eğlence niteliği taşıyor. 6-7 yaşları arasında reklamları bilgi verici bulan çocuklar, 10-12 yaşları arasında dahi reklamın asıl hedefinin satış ve ikna etmek olduğunun farkına varamıyorlar.

Aileler televizyon izleme alışkanlıklarını gözden geçirmeli

Çocuklar reklam tekniklerini anlamakta da zorlanıyorlar. Çocukların televizyon izleme saatlerini ayarlamak isteyen ebeveynlerin kendi televizyon izleme alışkanlıklarını da gözden geçirmeleri gerekiyor, bunu yaptıklarında çocuklara yön vermelerinin daha kolay olacak.

Çocukların bazı alışkanlıklar edinmelerinde, obezite gibi sorunlarla karşılaşmalarında büyük şehir koşulları da etkili oluyor. Çocuklar evlerinin konumları nedeniyle fazla yürümeyip taşıt kullanıyorlar, sokakları güvenilir bulmayan aileler fazla evden çıkarmıyorlar, bu da kilo almalarına sebep oluyor.

ABD'de süt tüketimi neden azaldı?

Reklamlar, çocukları yanlış ürünlere yönlendiriyor. Örneğin; ABD gibi sütün bol kullanıldığı bir ülkede dahi süt kullanımı azalmış, onun yerine reklamı yapılan şekerli ve enerjisi yüksek içecekler tüketilmeye başlanmıştır.

Reklamlar dışarıda yeme alışkanlıklarını da yakından etkiliyor. Hamburger gibi hazır yiyeceklerin reklamları çocuklara yönelik, verilen oyuncak ve armağanlar da aileleri buralara yönlendiriyor. Çocuklar televizyon seyrederken asitli içecekleri tercih ediyorlar, reklamlar çocukların yanlış beslenmelerine neden oluyor.

Reklamlar, çocukların hedef kitlesi olmadığı ürünlerde dahi onları kullanıyor. Birçok otomobil reklamında çocuklar rol alıyor. Şimdi bu arabayı alacak olan çocuk mu? Bir bankanın bireysel emekliliğe yönelik reklamında da çocuk kullanılıyor. Bu reklamın çocuklarla ilgisi nedir? Çocukların kendi satın alamayacakları ürünlerin reklamlarında öğe olarak kullanılması yanlıştır.

A.A

False