GeriSağlık Refleksolojide Yeni Buluş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Refleksolojide Yeni Buluş

Refleksolojide Yeni Buluş

Felçli ve engelli hastalara umut olan Türk uzmanların buluşuna, Amerika’dan alkış!

Türkiye'de son zamanlarda sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Beş bin yıllık tarihi olan ve dünya literatüründe tamamlayıcı tıp olarak bilinen refleksoloji bilimi Türk doktorların buluşuyla nörolojik birçok rahatsızlığa şifa oluyor.

Refleksoloji el ve ayaklardaki ilgili bölgelere belirli tekniklerle yapılan bası müdahalesi sonucu birtakım rahatsızlıkların tedavi ve rehabilitasyonunda kullanılan akut bir tedavi yöntemidir. Refleksolojiye göre el ve ayaklarda vücudun organlarına denk gelen belirli bölgeler vardır. Bu bölgelerin belirlenmesinde çeşitli yöntemler ve kuramlar geliştirilmiş. Bunlardan en sonuncusu bu bölgelerin bir takım enerji kanalları vasıtası ile belirlendiğini ve bu kurama göre ayak tabanından başlamak sureti ile beynimize doğru belirlenmiş enerji kanalları olduğunu öngörüyordu. Bu kuramdan hareketle oluşturulan ayak haritasında kalp sol tarafta olduğundan ötürü sağ ayakta kalp bölgesi bulunmamaktaydı. Yani ayaklardaki vücut haritası organların vücuttaki dizilimine göre yukardan aşağıya iz düşümü metodu ile belirlenmişti.

Prof.Dr. Şenol Dane danışmanlığında Psikolog ve Refleksolog Esat Başaran ve Halil Tabur’un gerçekleştirdiği araştırma, her iki ayakta da aynı organların bulunduğu fakat farklı işlevleri olduğuna yönelikti. Bu kuram, vücuttaki sinir sistemine dayandırıldı. Esat Başaran ile Halil Tabur kuramı şu şekilde açıklıyorlar:

“Vücuttaki organları kontrol eden Sempatik ve Parasempatik sinir sisteminin uzantıları ayaklarımızda, ellerimizde, kulaklarda ve gözlerimizde son bulmakta dolayısıyla bu bölgelerdeki ilgili noktalar uyarıldığında aynı zamanda Sempatik ve Parasempatik sinir sistemi devreye girmiş oluyor. Yani sağ ayaktaki bölgeler uyarıldığında beynimizin sol yarım küresi uyarılmış ve sempatik sistem devreye girmiş oluyor.

Yine sol ayaktaki bölgelere bası uygulandığında beynimizin sağ yarım küresini uyarmış oluruz ve parasempatik sinir sistemi devreye girer. Böylece her iki ayakta da aynı bölgeler mevcuttur fakat bu bölgeler Sempatik ve Parasempatik sisteminin uyarılmasına bağlı olarak farklı görevleri üstlenirler. Geliştirilen kurama göre ise iki ayakta da kalp bölgesi mevcut fakat sağ ayaktan kalp bölgesine yapılan bir uyarı sempatik sinir sistemi vasıtası ile beynimizin sol yarım küresini uyarmakta ve kalp atışının hızlanması ve kalbin hızlı pompalanması gibi işlevleri üstlenmektedir. Sol ayaktaki kalp bölgesine yapılan bası ise parasempatik sinir sistemi vasıtası ile sağ beynimizi uyarmakta ve kalp atışlarının yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bu yöntemle tüm dünyada kullanılmakta olan refleksoloji haritaları değişmiş oluyor.”

Bu buluş sayesinde refleksoloji felçli hastalarda dünyanın en etkili tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kayda geçti, birçok felçli ve engelli vatandaşımız şifa buldular.

Refleksoloji ile ilgili dünyanın otoritesi olarak kabul edilen Kevin Kunz da bu kuramdan bahsetti ve Japonya'da icat edilen Refleksoloji MR'ı sayesinde bu kuramın ispatlandığını anlattı.  

False