GeriSağlık Ramazanda zayıflamanın 10 kuralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazanda zayıflamanın 10 kuralı

Ramazanda zayıflamanın 10 kuralı

Halsizlik yaşamadan zayıflamak ister misiniz?

Birçoğumuz ramazanda kilo vermeyi düşünür ancak metabolizmanın yavaşlamasıyla kilo vermek yerine tam tersi kilo alırız. 10 önemli kuralla ramazanda sağlıklı kilo vermenin mümkün olduğunu söyleyen Beslenme Uzmanı Dr. Alp Mamak, bu maddeleri sıralıyor.

2.5 lt su için

Özellikle ramazanda su kaybımız daha belirgin olacak bu nedenle vücut da ödem tutmaya meyil gösterecek; bu nedenle iftarla sahur arası en az 2.5 lt su için; bu suyun 1 bardağı orucu hurma veya zeytinle açtıktan hemen sonra ılık bir ballı limonlu su olmalı ki kan şekeri düzenlensin. En az 3 fincanı da rezene çayı olmalı ki mide rahatsızlığı; gaz ve şişkinlik yaşanmasın. Siyah çayın beyindeki susama merkezini baskılayıp bize su içmeyi unutturduğunu da göz önünde bulundurun ve ramazanda siyah çayı kesin veya çok açık olarak 1 ila 2 fincan tüketin. Özellikle Meyan kökü doğal kortizon içerdiğinden sizi destekleyebilir; ılık suyun içine az miktarda meyan kökü ekleyerek; iftar ve sahurda birer çay bardağı içebilirsiniz.

Ramazanda Baharatları Azaltın

Tarçının kan şekeri düzenleme özelliği olduğu için tarçını özellikle kompostolarda kabuk tarçın olarak bolca tüketin ama diğer baharatlar bu dönemde çok uygun olmayaz; özellikle acılardan kesinlikle kaçının. Kimyon sindirimi rahatlattığı için az miktarda kimyon ekleyebilirsiniz. Zerdeçal ise safra kesesini desteklediğinden yine az miktarda tüketilebilir ancak diğer baharatlardan uzak durun.

İftarda Mutlaka Çorba İçin

Özellikle sıcaklarda oruç tutacağımız bu günlerde sebze çorbaları en önemli besin kaynaklarından biri ve mideye ilk giren besinlerden olmalı ki sindirim daha rahat olsun. Havanın daha da sıcak olduğu günlerde taze naneli bir yoğurt çorbası da iyi bir seçenek olacaktır. 

İftar ve sahurda yemekleri çok çiğneyin

Doyma hissinin ağzımıza attığımız ilk lokmadan tam 13 dakika sonra beyine ulaştığını unutmayın; çorbadan sonra ana yemeğe geçmeden önce en az 3-4 dakika ara verin.

Sahurda müsli yiyin

Müsli; sahurda çok doğru bir karbonhidrat seçimi olacaktır; içine bol miktarda taze doğranmış meyve de ekleyin. Böylece gününüz çok rahat geçer.

Tatlıyı iftardan 2 saat sonra yiyin

Haftada 1 den daha sık tatlı tüketmeyin ve tatlıları daha çok sütlü olanlardan; cevizli güllaç, sütlaç tercih edin. Şireli tatlılardan kaçının.

Kabuklu Meyve Tüketin

Kabuklu meyveler hem tokluk hissini arttırıyor hem de vitamin desteği sağlıyor. Bağırsağın da daha iyi çalışmasını sağlayan meyveler zaman zaman bol tarçınlı ılık komposto olarak da tüketilmeli ve bu sayede sıvı desteği de sağlanır.

Cevizi unutmayın!

Ceviz içi en önemli omega 3 desteklerinden biri ve tokluk hissini arttırıyor. Hem sahur hem de iftarda ara öğünlerde 3’er adet ceviz içi yemek daha rahat oruç tutmanızı sağlar.

Haftada bir kere balık yiyin

 Balıkta vücudun ihtiyacı olan en önemli yağlar mevcut ve bu yağlar metabolizma hızını da arttırıyor zayıflamayı da kolaylaştırıyor.

İftardan sonra yürüyüş önemli!

İftardan 1 saat sonra en az 20 dakika yürüyün ve metabolizma hızını arttırın.

False