GeriSağlık Ramazanda ilk 3 gün zorlayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazanda ilk 3 gün zorlayacak

Ramazanda ilk 3 gün zorlayacak
Abone Olgoogle-news

Oruç tutarken zorlu dönemleri nasıl atlatmalı?

Uzmanlar, yılın en sıcak aylarından temmuz ve ağustosa denk gelen, gün boyunca oruçlu kalınacak olan ramazanda, ilk 3 günden sonra sağlıklı her bünyenin oruç tutabileceğini belirtti.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Murat Sert, ramazanda ilk 3 günde sağlıklı her bünyenin açlığa ve susuzluğa alışabileceğini söyledi. Ancak diyabet, tansiyon ve kalp gibi kronik rahatsızlığı olanlar ile yaşlıların alışmasının mümkün olmadığını, bu durumdaki kişilerin oruç tutmak yerine diyetini ödemelerini önerdiklerini bildirdi.

Sert, bir insanın hiç yemeden 3 hafta yaşayabilirken, susuzluğa ancak 3 gün dayanabileceğini belirterek, “Sağlıklı insanlar belirli sürelerde sınırlı kalmak koşuluyla açlığa ve susuzluğa direnebilir. Sağlıklı kişilerde bile halsizlik ve zihinsel faaliyetlerde yavaşlama olabilir. Ancak aşırı sıcak önünde çalışan işçiler ve fırın işçileri gibi meslekleri icra edenlerin özellikle susuzluğa alışması elbette mümkün değil” dedi.

Sahura kalkmak gerekiyor

Vücudun tüketilen besinleri depolayabileceğini ancak vücuda fazla miktarda alınan sıvının 15 dakika içinde geri atıldığına dikkati çeken Sert, “Bu nedenle gece bol bol su içip ertesi gün susuzluktan kurtulmak mümkün değil. Vücut aşırı derecede su kaybettiğinde başta böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında azalma olmak üzere birçok rahatsızlık oluşabilir. Bu nedenle su kaybına yol açacak çalışmalarda dikkatli olunmalı” diye konuştu.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Sinan Kırım ise yazın oruç tutanların açlıktan değil susuzluk nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğini anlattı. Kırım, susuz kalmamak için mutlaka sahura kalkılması, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Sahur yaptıktan sonra da hemen yatılmaması gerektiğine de dikkat çeken Sinan Kırım, “Sahurdan sonra hemen yattığımızda yemekler hazmedilmeden kalıyor. Kişi uyandığında bulantı ya da hazımsızlık gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabiliyor” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle