Ramazanda böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Güncelleme Tarihi:

Ramazanda böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 21, 2019 09:54

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60-65’i sudan oluşuyor. Vücuttaki su dengesini ayarlayan en önemli organ olan böbreklerimiz ise vücudun yabancı ve zararlı maddelerden arındırılmasında görev alıyorlar. Uzun süren susuz kalmanın ürolojik sorunlara ve böbrek hastalıklarına yol açabildiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah, bireylerde dengesiz sıvı tüketimi sonucunda oluşabilecek sorunlara karşı uyarı ve önerilerde bulundu.

Haberin Devamı

DİYALİZ HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

Diyaliz hastalarının su tüketimlerine ve beslenmelerine her zaman ayrı bir özen göstermeleri önemli. Normalde böbrekler uzun saatler süren susuzluğa karşı vücudu dengeleyebilirken diyaliz hastalarında ise durum tamamen değişiyor. Bu hastalarda böbreklerin çalışmaması nedeniyle sıvı birikimine yol açan su ve sıvı alımının artması birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Vücutta biriken fazla sıvı tansiyonu yükseltebilirken, ödem ve kalp yetmezliğine de neden olabiliyor. Diyaliz tedavisi gören kronik böbrek yetmezliği hastalarının oruç tutacaklarsa ve diyabet, kalp hastalığı veya kontrol altında olmayan yüksek tansiyon problemleri yoksa diyalize girmedikleri günler doktorlarına danışarak hareket etmeleri gerekiyor. Fakat bu hastaların durumu söz bahsedilen ön koşullara uymuyorsa oruç tutmaları önerilmiyor.

YÜKSEK TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT!

Ramazanda böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Yüksek tansiyon böbreklere zarar veriyor. Aşırı tuz tüketiminin ise yüksek tansiyonu tetiklediği biliniyor. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının her zaman olduğu gibi Ramazan’da da tükettikleri tuz miktarına özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Hem böylece susama durumu da azaltılmış oluyor. Ancak tüm önlemlere rağmen tansiyon yükselme eğilimine girmişse durumu kontrol altına almak için uzman bir hekime başvurmak gerekiyor. Ayrıca aşırı sıvı kaybı, şeker hastalarında böbrek sorunlarını da ortaya çıkarabiliyor.

BÖBREK TAŞI İÇİN LİMONATA

Ramazanda su tüketiminin azalması böbrek taşı riskine yol açıyor. Buna karşı alınabilecek en iyi tedbir ise iftar ve sahur arasında bol sıvı tüketilmesi oluyor. Ayrıca taş oluşumunu azaltan koruyucu maddelerden en önemlisi olan sitrat alımını artırmak da bu dönemde önem kazanıyor. Sitrat içeren besinlerin başında ise limonata geliyor.

ENFEKSİYONA KARŞI BOL SU

Her insanın idrar kanalında belli oranlarda mikrop bulunuyor. Normal şartlarda idrar kanalından bol sıvı geçtiğinde (idrar yapıldığında) söz konusu mikropların buraya yerleşmeleri mümkün olmuyor. Ancak sıvı alımı düştüğünde idrar yapımı da azaldığından bu mikroplar için kimi zaman uygun ortam oluşabiliyor. Özellikle kadınlarda yetersiz sıvı alımı ciddi idrar yolları enfeksiyonlarını tetikleyebildiğinden oruç tutanların iftar ile sahur arasında kalan sürede yeterli miktarda sıvı tüketmeleri hastalıklardan korunmak için önem kazanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!