GeriSağlık Ramazanda böbrek hastası olmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazanda böbrek hastası olmayın!

Ramazanda böbrek hastası olmayın!
Abone Olgoogle-news

Demli çay böbrek taşına neden olabilir.

“Ramazanda yanlış beslenme ve uzun süreli susuzluk böbrek hastalıklarına sebep olabilir” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kurlu Erol, ramazanda beslenme ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

Böbrek rahatsızlığı olan ancak bunun farkında olmayan kişiler, dikkatli ve kontrollü olmazsa ramazanda değişen beslenme düzeniyle sıkıntı yaşayabilir. Sıcak mevsimlere denk geldiği için vücut sıvı kaybına daha meyillidir. Bu durum sağlıklı bir kişide sorun oluşturmayabilir ancak böbrek fonksiyonları sınırda seyreden bir kişinin böbrek sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenir. Özellikle diyabet, hipertansiyon veya kalp-damar hastalığı olanlar, böbrek taşı düşüren veya kum düşürmüş olanlar veya ailelerinde bu hastalıkları geçirmiş yakınları olanlar, gece sık tuvalete kalkanlar mutlaka ramazan öncesi kan ve idrar tahlilleri açısından hekimlerine danışmalıdır.

Böbreklerinizde zaten problem varsa…

Ramazan ayında böbrek hastaları, iftar ile sahur arasındaki dönemde su açıklarını kapatamadıklarından, hastalığının farkında olmayan birçok kişi, ramazan sonrası böbrek yetersizliği nedeniyle doktora başvurur. Böbrek yetersizliğinin en kesin tedavisi bol su içilmesidir; dolayısı ile kronik böbrek hastalarının oruç tutmaları sakıncalıdır. Böbrek yetersizliği olanların oruç tutmaları halinde yetersizlik daha da ilerler.

Ramazana özel öneriler

* Kronik böbrek hastalığınız varsa tuzlu yemeyin.

* Böbrek taşınız varsa kesinlikle vücudunuzu susuz bırakmayın (özellikle ramazanda böbrek ağrılarınız olabilir).

* İftar ve sahur arasında en az 2-3 litre su tüketin.

* Tuzlu yememeye özellikle önem verin.

* Kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini yüksek oranda tüketmeyin. Daha sonra böbrek taşına dönüşecek böbrek kumu dökebilirsiniz.

* Aşırı ve demli çay tüketmeyin.

* Tuzlu kuru yemişlerden uzak durun.

Böbrek taşı olanlar kalsiyum içeren gıdaları, süt ve süt mamullerini yüksek oranda tüketirlerse, böbrek kumu dökebilirler ve bu daha sonra böbrek taşına neden olabilir. Aşırı ve demli çay tüketimi ve tuzlu kuru yemiş de böbrek taşı riskini artırabilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle