GeriHamilelikte Sağlık Rahim Yetersizliği Düşük Nedeni mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rahim Yetersizliği Düşük Nedeni mi?

Rahim Yetersizliği Düşük Nedeni mi?

Büyüyen rahim ve bebeğin baskısıyla rahim ağzının erken açılması olan bu sorun 100 gebelikten 12'sinde ortaya çıkıyor.

Büyüyen rahim ve bebeğin baskısıyla rahim ağzının erken açılması olan bu sorun 100 gebelikten 12'sinde ortaya çıkar. İkinci üç ay düşüklerinin % 20-25 'inden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Nedenleri Neler?

Rahim ağzı yetersizliği nedenleri, rahim ağzının genetik zayıflığı, annenin kendisinin ana karnındayken DES (dietil stilbestrol) ile karşılaşmış olması, daha önceki doğumlar sırasında rahim ağzının yırtılması, bölgeye cerrahi müdahale ya da lazer tedavisi yapılması, travmatik kürtaj ve düşüklerdir. Rahimde birden çok bebek olması da rahim ağzı yetersizliğine yol açabilir ama aynı sorun bir sonraki gebelikte tek bebek de olsa yineleyebilir.

Tanı

Rahim yetersizliği tanısı genellikle, belirgin rahim ya da vajinal kanama olmaksızın, rahim ağzının ilerleyici olarak incelip silinmesi ve açılmasının ardından gerçekleşen düşükle konulur. İdeal olan hekimin tanıyı düşük gerçekleşmeden koyması ve gebeliği koruyacak önlemler almasıdır. Son zamanlarda rahim ağzı yetersizliğine ultrasonla tanı koyma girişimleri umut vericidir.

Tedavisi Var mı?

Bir önceki gebeliğiniz rahim ağzı yetersizliğiyle sona erdiyse, bunu hemen hekiminize söyleyin. Yinelenmesini önlemek için ikinci üç ayın başında (12.-16. haftalarda) serklaj (rahim ağzına dikiş) uygulanır. Bu basit bir işlemdir, ultrasonla gebelik doğrulandıktan sonra uygulanır. Cerrahi girişimden sonra yatakta dinlenme uygulanır, ardından hastanın tuvalete gitmesine, 24 saat sonra da normal faaliyetine dönmesine izin verilir.

Gebelik sürecinde cinsel ilişki yasaklanabilir. Sık sık hekim kontrolü gerekebilir. Nadiren tam ve sürekli yatakta dinlenme ya da "peser" denilen dikiş ve yerine rahmi destekleyen özel olarak tasarlanmış bir düzenek kullanılabilir. Önceden düşük olmasa da ultrason veya vajinal muayeneyle de rahim ağzı yetersizliği tanısı konulabilir.

Dikişlerin ne zaman alınacağı ya da alınıp alınmayacağı, hem hekiminin seçimine hem de dikişin türüne bağlıdır. Siz ikinci ya da üçüncü üç ayın başlarında şu belirtilere karşı alarmda olun:

•Alt karında basınç
•Alışılmadık sıklıkta idrar gitmek ya da vajinada kitle hissi.

Bunlardan herhangi birini hissederseniz hemen hekiminizi arayın ya da acil birimine başvurun.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False