GeriSağlık Radyoaktif Tedaviyle Ağrıya Son
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Radyoaktif Tedaviyle Ağrıya Son

Radyoaktif Tedaviyle Ağrıya Son

Kanser tedavisinde görülen kemik metastazlarındaki ağrıdan kurtulmak mümkün!

Meme, prostat, akciğer gibi çeşitli kanser türleri sonrasında görülen yaygın kemik metastazlarında, radyoaktif tedavi ile ağrıyı azaltmak hatta tamamen sonlandırmak mümkün. Üstelik bu yöntemle radyoterapi şansı bulamayan hastaların, yaşam süreleri ve kalitesi artıyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Küçük, kanser hücrelerinin kemiklere yayıldıktan sonra hissedilen ağrıyı çok artırdığını ve hastayı hem psikolojik hem de fiziksel açıdan çok hırpaladığına dikkat çekiyor.

Herkesin ışın tedavisi olarak bildiği radyoterapi ise hastalığın ileri aşamalarında (Tüm iskelet sistemine yayılması) uygulanamaması durumu ile birlikte düşünüldüğünde, radyoaktif tedavinin önemini vurgulayan Küçük şunları kaydediyor: “Metastaz, tüm vücuttaki kemiklerde yayılım gösterdiğinde, radyoterapi şansı kalmıyor. Çünkü diğer dokulara zarar vermemek için ışın tüm vücuda uygulanamıyor. Tüm vücudun radyasyon alması, hastanın ömrünü kısaltıyor. Radyoaktif tedavi yöntemi ile radyoaktif maddenin sadece kemik metastazlarında tutulmasını sağlayarak hastanın ağrı şikayetini yok etmeye çalışıyoruz.”

İlaç, 5 Dakikada Vücuda Yayılıyor

Yatar pozisyondaki hastanın elinden açılan damar yolundan radyoaktif madde veriliyor. Bu şekilde söz konusu maddelerin kemiklerde tutulması sağlanıyor yani bir anlamda vücut içi radyoterapi uygulanıyor.

10 dakikadan daha uzun sürmeyen günübirlik tedavide ilaç 5 dakika içinde tüm vücuda yayılıyor. Ağrılar 2-3 gün sonra bir bölüm hastada azalırken bir bölümünde ise tamamen yok oluyor ve tedavi sonrası hasta günlük yaşamına geri dönebiliyor. Yaklaşık 3-6 ay arasında bir daha ağrı şikayeti olmuyor. Ağrı şikayeti oldukça radyoaktif tedavi tekrar uygulanabiliyor.

Kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavi yöntemleriyle birlikte yürütülebilen radyoaktif tedavi, 18 yaşın altındakilere, gebelere, loğusalara uygulanamıyor. 

False