GeriSağlık Prostat kanserine robotik yöntemle müdahale
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prostat kanserine robotik yöntemle müdahale

Prostat kanserine robotik yöntemle müdahale

Robotla yapılan ameliyat sonrası idrar kaçırma problemi ortadan kalkıyor.

Prof. Dr. Fatih Atuğ, robotla yapılan prostat ameliyatları sonrasında idrar kaçırma probleminin yaşanmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Atuğ, toplumda yaşam oranı arttıkça, prostat kanserinin görülme sıklığının da çoğaldığını belirtti. Prostat kanserine robotik yöntemiyle müdahale ettiklerini ifade eden Atuğ, şunları kaydetti:

"Robotik cerrahi, bir kesi yapmadan kapalı delikler vasıtası ile robotu kullanarak yapıyoruz. ABD'de prostat kanser ameliyatlarının yüzde 85-90 oranında robot ile yapıldığını söylemek mümkün. Ülkemizde de bu oran artıyor."

Prof. Dr. Atuğ, söz konusu yöntemle yapılan ameliyatlarda hastanın daha az ağrı hissettiğini vurgulayarak, daha az kanaması olan hastanın, taburcu olma süresinin de kısaldığını ifade etti.

Robotla yapılan prostat ameliyatları sonrasında idrar kaçırma probleminin olmadığını kaydeden Atuğ, "İleri yaşta olan hastalarda prostatının durumuna birtakım faktörlere yerleşimlerine bağlı olarak hastaların prostatı alındıktan sonra idrar kaçırmaları olabiliyor. O nedenle üretrayı (idrar kanalı) daha uzun bırakarak prostatın apeksinden dolayı özel alet ve tekniklerle keserek, idrar tutma oranını artırmak mümkün."

A.A

False