GeriBebek Beslenmesi Probiyotik İçeren Mamaların Faydası Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Probiyotik İçeren Mamaların Faydası Nedir?

Probiyotik İçeren Mamaların Faydası Nedir?

Son yıllarda, probiyotikler oldukça popüler olmuş ve probiyotik içeren gıdalarla ilgili pek çok çalışma yapılmıştır.

Probiyotik içeren mama ve gıdaların faydasına dair birçok bilgiye ulaşmak mümkün. En önemlisi ise bebeğinizin sağlığı açısından ne ifade ettiğidir.

Son günlerde bebek mamaları, yoğurt gibi bazı gıdalarla ‘ Probiyotik ‘ kelimesi sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Probiyotik içeren gıdaların ne anlama geldiğini bilmek için, önce vücudumuzun normal bakterilerinden haberdar olmalıyız.

Bakterilerin Fonksiyonu

Bakteriler her zaman zararlı varlıklar değillerdir. Bazı türleri hastalıklara yol açar. Ama aynı zamanda, vücudumuzda bizimle barışık yaşayan pek çok dost bakteri türü de mevcuttur. Bunlar hastalık yapan bakterilere karşı bizi savunurlar. Bağışıklık sistemimizin parçası olarak enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca barsakta bazı vitaminlerin sentezini, sindirimin normal işleyişini, gıdaların emilmesini sağlarlar. İşte probiyotikler de bu dost bakterileri içeren gıdalardır.

Günlük yaşamda geçirdiğimiz hastalıklar, antibiyotik kullanımı gibi bazı nedenlerle vücudumuza dost olan barsak bakterileri azalmaktadır. Böylece ortam patojen bakterilerin çoğalmasına uygun hale gelmekte, bu kayıp yerine konmazsa başka problemler ortaya çıkmaktadır. Örneğin, çoğu anne antibiyotik tedavisi sonrasında bebeğin altında pişik oluştuğuna veya ishal başladığına tanık olmuştur. Bu gibi durumlar, vücuttaki hassas dengelerin bozulmasının sonucudur.

Probiyotik İshal ve Kabızlıktan Koruyor

Son yıllarda, probiyotikler oldukça popüler olmuş ve probiyotik içeren gıdalarla ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Bunların sonucunda, probiyotik gıdaların ishal veya kabızlıktan kurtulmada, antibiyotik ishalinin süresini azaltmada, hatta bebeği egzama, astım gibi allerjik hastalıklardan korumada etkili olduğu gösterilmiştir. O halde çocuğunuz sık sık hastalanıyor, sık antibiyotik kullanması gerekiyor, barsakları iyi çalışmıyor veya allerjik bir bünyesi varsa probiyotik gıdaları günlük diyetine eklemek yararlı olacaktır.

Mama ile beslenmesi gereken bebeklerde de probiyotik içeren mamaların seçimi iyi bir tercihtir. Anne sütü alan bebekler ise zaten çok şanslılar, çünkü onların barsaklarında bu yararlı bakteriler bol miktarda bulunmaktadır.

Çocuk Doktoru
Nilüfer Toprakçı

False