GeriYenidoğan Prematüre bebeklerin beslenmesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prematüre bebeklerin beslenmesi

Prematüre bebeklerin beslenmesi

Prematüre bebeklerin beslenmesi çocuğun tüm yaşamını etkiliyor.

Prematüre bebeklerin beslenmesi çocuğun tüm yaşamını etkiliyor. Beslenme yoluyla beyin, bağırsak ve hormonal fonksiyonların gelişimi etkilediği gibi dengeli beslenme ve yeterli büyüme erişkin yaşlarda şişmanlık, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi pek çok sağlık sorunun oluşumunu da engelleyebiliyor. İşte bu nedenle doğru ve zamanında beslemek çok önemli.

Prematürelerde mide ve bağırsakların olgunlaşmasını tam tamamlamamış olması nedeniyle emme ve yutma sorunları, besin emilim düşüklüğü, sindirimin yavaş ve bağırsak hareketlerinin düzensiz olması sık görülen sorunların başında geliyor. Bunun yanı sıra bu bebeklerde yoğun sağlık sorunlarının varlığı ağızdan beslenmeyi güçleştiriyor.

Prematüre bebeklerin mümkün olduğunca kendi annesinin sütüyle beslenmesi gerekiyor. Çünkü erken doğum yapan annenin sütü, zamanında doğum yapmış annenin sütünden farklı. Bebek 1 yaşına gelene dek mümkünse anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda prematüreler için üretilmiş daha yüksek kalori ve protein içeren formül mamalar kullanılabiliyor.

Kaptan Beslemek, Biberonla Beslemekten Daha Güvenli

•Bebeği dizinizde tam dik veya yarı dik oturacak şekilde tutunuz.

•Küçük süt kabını bebeğin dudaklarında tutunuz. Kabı, süt bebeğin dudaklarına ancak değecek şekilde eğiniz.

•Kap, bebeğin alt dudağında gevşek bir şekilde dururken, kabın kenarları bebeğin üst dudağına değer.

•Bebek hareket ederek gözlerini ve ağzını açar. DDT bir bebek sütü ağzına diliyle almaya başlar. Term veya büyük bir bebek sütün bir kısmını dökerek emer.

•Sütü bebeğin ağzına dökmeyiniz. Sadece kabı dudaklarında tutup kendisinin sütü almasını sağlayınız.

•Bebek yeterince aldığında ağzını kapar, daha fazla almaz. Eğer yeterli miktarda almadıysa bir dahaki sefere daha çok alacaktır. Veya daha sık beslemeniz gerekecektir.

•Ne kadar aldığını her besleme için değil, her 24 saat için hesaplayınız.

Hasta Bebeği Nasıl Emzirmelisiniz?

Hastalık sırasında anne sütü ile beslenmeye devam eden bebekler daha çabuk iyileşir. Eğer bir bebek iyi emebiliyorsa annesini daha sık aralıklarla emmelidir.

Anne, emzirme sayısını çocuğun hasta olduğu günlerde günde 12 veya daha fazlasına kadar çıkarabilir. Bazen bebek başka besinleri almaz, anne sütünü ise istemeye devam eder. İshalli çocuklarda bu çok sık rastlanan bir durumdur.

Bebek her öğünde eskisine göre daha az emiyorsa öğünler kısa da olsa anne daha sık emzirmelidir. Eğer bir bebek ememiyor, emmeyi reddediyor ya da yetersiz emiyorsa annenin sütünü sağıp bir kap yada kaşıkla vermesi gerekir.

Eğer bebek ağızdan beslenemiyorsa anne sütünü mutlaka sağmalıdır. Sütünü biriktirebilir ya da başka bir bebeğe verebilir. Bebek iyileşir iyileşmez tekrar emzirmeye başlamalıdır.

Veli Karabuğa
Çocuk Doktoru

False