GeriYenidoğan Prematüre bebeklerde akciğer hastalığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prematüre bebeklerde akciğer hastalığı

Prematüre bebeklerde akciğer hastalığı

Prematüre bebeklerin özellikle sigara dumanından korunmaları çok önemli.

Prematüre bebeklerin fiziksel gelişimi 2 yıl kadar bir sürede, olması gereken düzeye ulaşmaktadır. Ancak yine de %20’lik bir kısmında daha ileri yaşlarda boy kısalığı gözlemlenmektedir.

Prematüre bebeklerin çoğu ilk günlerde uzun süre oksijen tedavisi gerektiğinden solunum cihazı (ventila-tör) yardımıyla nefes alıp veriyorlar. Bu tedaviler sonrasında gelişimini tamamlamış olan prematüre bebeğin akciğer dokusunda ve hava yollarında zedelenme ve enflamasyon gelişme riski söz konusu. Bir prematüre bebek 28 günlük olduğunda oksijen tedavisine ihtiyaç duyuyorsa "Kronik Akciğer Hastalığı" tanısı konuyor.

Kronik akciğer hastalığı, akciğer dokusunun kendini yenilemesiyle süt çocukluğu döneminde geriliyor ve hastaların çoğunda akciğer fonksiyonlarında düzelme görülüyor.

Ailenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu şikayeti olan bebeklerin özellikle sigara dumanına maruz kalmamaları ve çeşitli enfeksiyonlardan korunmaları çok önemli. Ayrıca bu bebeklere kasım ve nisan ayları arasında ayda 1 kez rsv enfeksiyonunu önleyen ilacın yapılması, rsv'e bağlı tekrar hastaneye yatışlarını azalttığı biliniyor. Son olarak bebek 6 aydan büyükse grip aşısının yapılması öneriliyor.

Veli Karabuğa
Çocuk Doktoru

False